Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Pět tipů Jakuba Vágnera, jak už napoprvé chytit rybu na feeder

Česko

1. Výběr správného místa Pokud lovíte v rybníce, musíte počítat s tím, že je to uměle vytvořená vodní plocha, kde nenaleznete moc přirozených úkrytů. Ryby se tak pohybují po volné ploše, a když mají šanci, zdržují se u jakékoliv překážky – potopené stromy, větve či kameny. Vhodným místem je přítok rybníka. Zde je většinou bahnité dno, kde žijí nítěnky a petentky, hlavní potrava ryb v rybnících. Přítoky jsou rybářsky úspěšné i díky okysličené vodě, jelikož v mělkých rybnících je kyslíkový deficit častým problémem. Podstatná je i denní doba lovu. V letních měsících pozorujeme největší rybí aktivitu v ranních a pozdních odpoledních hodinách.

2. Dobrý výběr krmení V dnešní době se dají zakoupit různé druhy krmení pro různé vody a druhy ryb. Můžete si nechat poradit od prodavače, můžete si nechat namíchat svoji směsku, ale pro rekreačního rybáře je to zbytečné, protože komerční krmení je kvalitní. Na výběr máte jak kilové, tak i větší balení. Krmení nakupujeme podle toho, jak dlouho chceme rybařit nebo kolik se v revíru nachází ryb. Dobré krmení je sestaveno z mnoha ingrediencí (například perníku, vanilky, jahody, nebo dokonce mořských živočichů). První tip pro úspěch je přidání živé složky – živí bílí červi nebo jejich kukly (ty jsou pro ryby velmi atraktivní). Živá složka ryby na zakrmovaném místě zdrží. Některé ryby dobře reagují i na barvu nástrahy. Krmení můžeme zatraktivnit přidáním červů obarvených červeným či žlutým potravinářským barvivem.

3. Dokonalý prut Při koupi správné udice (skládá se z navijáku, prutu, vlasce a montáže) je velmi podstatný výběr samotného vlasce – musí být dostatečně pevný, aby jej ani větší ryba při záběru neutrhla, a zároveň tak tenký, aby ryby neodhalily lest. Při sestavování udice se důsledně věnujte samotné montáži. Musí být co nejjemnější.

4. Zakrmení Krmte do jednoho místa koulemi velikosti tenisového míčku z krmné směsi, vody a živé složky. Skuteční mistři se dokážou trefit opakovaně za sebou do stejného místa i ze vzdálenosti větší než patnáct metrů. Právě přesnost krmení je pro úspěšný lov velice důležitá. Vodu, krmnou směs a živou složku je potřeba namíchat ve správném poměru. Pro tvorbu směsi je důležité si uvědomit, na jaké vodě lovíme. Na vodu stojatou by mělo být krmení sušší, avšak koule musí držet tvar. Na vodu tekoucí musí být naopak koule tužší, aby se při dopadu nerozbila o hladinu a ještě v celku dopadla na dno.

5. Nahození Nahazovat musíme do místa, kde jsme krmili, protože právě tam se budou ryby zdržovat. Jako nástrahy použijeme nejdříve bílé a barevné červy, kteří budou účinkovat jak na malé, tak na velké ryby. Pokud se nám do krmného místa sjede velké množství drobných ryb, můžeme červy vyměnit za hnojné žížaly či nakládanou kukuřici. Tyto nástrahy pak eliminují nástrahy od menších ryb. Záběrů tak bude méně, ale zase můžeme ulovit větší rybu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!