Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie

„Pete, vyhraj pro svého trenéra“

Na Australian Open už viděli fanoušci řadu fantastických zápasů a epických tenisových bitev v mužské dvouhře. LN vybraly ty nejlepší.

1. Agassi–Sampras (2000, semifinále) Jedno z nejlepších tenisových klání vůbec. Oba slavní Američané se ocitli na vrcholu sil a parádní výměny braly dech. Sampras nasázel svému rivalovi 43 es, přesto nakonec pětisetovou bitvu prohrál.

2. Safin–Federer (2005, semifinále) Brilantní údery, parádní voleje a nezdolná vůle doprovázela poslední Federerovu porážku na Australian Open. Pátý set nakonec s ruským bohatýrem Maratem Safinem, kterému ten den bylo pětadvacet, prohrál 9:7.

3. Wilander–Cash (1988, finále) V té době se psalo o nejlepším finále v historii turnaje, který se poprvé nehrál na travnatém povrchu. Bez přestání útočícího Cashe nakonec mazaný Wilander udolal v pětisetové tahanici.

4. Newcombe–Connors (1975, finále) Přisprostlý Connors o rok dříve vyhrál tři grandslamy, jenže na své domácí půdě se mu postavil uhlazený třicátník Newcombe, kterého nabudily soupeřovy stížnosti směrem k rozhodčím.

5. Sampras–Courier (1995, čtvrtfinále) Těsně před zápasem opustil Austrálii kvůli bolestem Samprasův kouč Tim Gullikson (o rok později zemřel na rakovinu). V pátém setu jakýsi fanoušek zakřičel: „Pete, vyhraj pro svého trenéra.“ Sampras se na kurtu rozplakal, ale poté předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů a zvítězil.