Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pětistovka a peníze na pivo. V Českém Těšíně se zopakují volby

Dvojjazyčný název města na radnici v Českém Těšíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojjazyčný název města na radnici v Českém Těšíně | foto: ČTK

ČESKÝ TĚŠÍN Krajský soud v Ostravě zrušil výsledky komunálních voleb v Českém Těšíně. Budou se opakovat kvůli nakupování hlasů pro stranu SOS pro Český Těšín, kterou vedl jako lídr Marian Kuś, a svážení voličů. Stejná situace je v jednom okrsku v Roudnici nad Labem.

Řada svědků podle zápisu a postřehu jednotlivých volebních komisí potvrdila, že za volbu Kuśe dostali zaplaceno 500 korun. Jiní řekli, že jim to bylo nabídnuto.

"Záleží na rozhodnutí soudu. Já ho budu respektovat," řekl Kuś před zahájením soudního projednávání v sále českotěšínské radnice. Obvinění však odmítl.

Strana SOS skončila druhá

SOS pro Český Těšín skončila ve volbách za ČSSD na druhém místě s 19 procenty hlasů a získala ve 27členném zastupitelstvu šest mandátů.

Kuś obvinění odmítl a vyslovil se také pro opakování voleb.

"Je to celé nesmysl. U nás není možné koupit něčí hlas. Máme tajnou volbu," řekl s tím, že on a ani jeho spolupracovníci nikomu za hlas neplatili. Kuśovi loni soud uložil stotisícovou pokutu za padělání lustračního osvědčení.

Bezdomovec Miroslav Nytra vypopvěděl, že za hlas obdržel 700 korun. Nabídku dostal už týden před volbami. "Navštívili nás v azylovém domě. Nabídli peníze a uvedli, kam máme přijít," řekl svědek. Dodal, že na smluvené místo přišlo celkem 40 lidí.

"Postupně nás rozváželi do volebních místností. Čekal jsem tam dvě hodiny, než jsem přišel na řadu," řekl. Ve volební místnosti si vyzvedl hlasovací lístek a s ním pak vyšel ven, kde si jej nechal vyplnit, popsal situaci.

Volby si zopakuje i Roudnice nad Labem

Komunální volby se budou opakovat i v jednom z okrsků v Roudnici nad Labem. Dnes o tom rozhodl krajský soud v Ústí nad Labem. Ve čtrnáctitisícovém městě docházelo k organizovanému svážení voličů k urnám a nezákonné agitaci přímo ve volebních místnostech, rozhodl soud. Je to už třetí město v Ústeckém kraji, kde se bude kvůli svozu voličů část voleb opakovat.

"Pak jsem se k urně vrátil a lístek tam hodil. Za to jsem pak dostal 700 korun," řekl. Dodal, že běžně k volbám nechodí. "Letos jsem šel. Hlavně kvůli těm penězům," přiznal. Podle dalšího svědka volilo za peníze víc než 100 lidí.

Inzerát na Facebooku

Soudce ještě před výslechem svědků uvedl, že se na sociální síci Facebook objevil leták neznámého autora, který sliboval finanční odměnu za důvěru.

"Peníze, které jiní utrácejí za nákladnou volební kampaň, dáme přímo vám," uvádělo se v letáku. Podle instrukcí měl na zájemce před volební místností čekat kontaktní pracovník i s odměnou. Lidé se podrobnosti měli dozvědět prostřednictvím SMS po registraci e-mailem.

Svědek, který volil s přítelkyní, potvrdil, že dostali 1000 korun za zvolení čtvrté volební strany - SOS pro Český Těšín. Další se ptal, kde dostane peníze na pivo. Jiní pak upozorňovali, že peníze vyplácí člověk sedící v červeném autě značky Audi.

Členové volebních komisí si všimli, že auta taxislužby přivážejí voliče hromadně. Navíc jim bylo podezřelé, že volební lístky vyplnil hromadně jeden člověk. Vycházeli ze způsobu vyplnění a rukopisu. Další voliči si podle členů stěžovali, že jim bylo nabídnuto 500 korun za zvolení Kuśovy strany.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Dron (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Dron (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Dron (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!