Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potřebuji čas na nominaci Hladíka ministrem, řekl Fiala po setkání se Zemanem

Česko

  20:22
Než premiér Petr Fiala navrhne prezidentu Miloši Zemanovi jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí, chce to ještě nějakou dobu, aby se vyjasnily všechny nejasnosti. Fiala to řekl po své pravidelné pracovní večeři se Zemanem na zámku v Lánech.

„Panu prezidentovi jsem sdělil, že je potřeba ještě nějaký čas na to, abych návrh na jmenování Petra Hladíka prezidentovi předložil,“ řekl Fiala. Je podle něj třeba, aby se první vyjasnily všechny nejasnosti kolem osobnosti Petra Hladíka.

„Ale hlavně, aby v čele ministerstva životního prostředí byl člověk, který se práci může plně věnovat,“ vysvětlil. Konkrétně by se podle něj nový šéf resortu neměl muset věnovat vysvětlováním kauz, které se objeví v médiích.

Dodal, že nepůjde o měsíce, ale dobu v řádu týdnů. „Musím mít sám vnitřní jistotu, že předkládám prezidentu republiky návrh, který je dobrý pro Českou republiku,“ řekl.

Již ve středu se se Zemanem setkal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten po jednání řekl, že poté, co prezident obdrží od premiéra oficiální žádost na jmenování Hladíka, se chce s nominantem setkat, jako tomu bylo se všemi ostatními kandidáty na ministry. Stát se tak podle něj mělo v příštích dnech nebo možná blízkých týdnech. Fiala však nyní uvedl, že předpokládá, že k setkání dojde až po jeho předložení návrhu na nominaci.

Hladík měl jako kandidát lidovců vystřídat v čele ministerstva Annu Hubáčkovou koncem října, výměnu však zarazila razie týkající se kauzy přidělování městských bytů v Brně, během které policie navštívila i Hladíkovu kancelář. Policie jej z ničeho neobvinila. Lidovci se však poté s premiérem domluvili, že do vyjasnění Hladíkovy role v kauze bude vedením resortu pověřen Jurečka.

V4 má smysl, shodl se Fiala se Zemanem

Fiala Zemana informoval také o průběhu jednání premiérů zemí V4, které ve čtvrtek proběhlo v Košicích. „To dnešní jednání bylo z hlediska všech zúčastněných úspěšné, setkali jsme se po velmi dlouhé době, měli jsme možnost velmi otevřeně mluvit o problémech, které se mezitím objevily,“ řekl Fiala.

Za důležitý označil jasný postoj všech čtyř států ve vztahu k Ukrajině. „Zazněl od všech čtyř premiérů, ať už jde o podporu Ukrajiny včetně podpory finanční nebo jasné odmítnutí ruské agrese,“ řekl Fiala. „S panem prezidentem jsme se shodli na tom, že formát V4 se v minulosti osvědčil a že stojí za to přes všechny problémy, které se tady objevily, v setkáních pokračovat,“ dodal Fiala.

Se Zemanem pak dle svých slov Fiala mluvil i o podpoře běloruské opozice. Uvedl, že se jeho vládě snad povedlo vytvořit podmínky pro vytvoření běloruské opoziční kanceláře v Praze, jejíhož otevření by se chtěl případně zúčastnit on i prezident.

Fiala se vyjádřil také k tématu možného zvyšování daní. O tom v rozhovoru pro MF DNES mluvil vicepremiér Jurečka, týkat by se podle něj mělo vysokopříjmových skupin obyvatel. „Naše vláda má i v programovém prohlášení, že nebudeme zvyšovat daňovou zátěž. Na tomto svém postoji nic neměním,“ řekl Fiala. Jurečkův názor prý respektuje, cesta, jak konsolidovat veřejné finance, ale podle jeho názoru vede jinudy.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat