Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový šéf špionů se stýkal s obviněným Redlem. Začala jej prověřovat inspekce

Česko

  14:21aktualizováno  12. srpna 15:34
Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek byl vypovídat na policii kvůli svým kontaktům na Michala Redla, obviněného v kauze Dozimetr. Informaci přinesly Seznam Zprávy. Podle nich Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřuje podezření, že Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace.

Bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek a lobbista Michal Redl. foto: koláž iDNES.cz

Generální inspekce bezpečnostních sborů v pátek vydala prohlášení, ve kterém část tvrzení Seznam Zpráv popírá. Článek s jejím vyjádřením naleznete zde.

„V této chvíli mohu pouze obecně bez další konkretizace potvrdit, že jsme od Národní centrály proti organizovanému zločinu obdrželi poznatek týkající se úniku informací. Věc v současné době prověřujeme,“ uvedl ředitel GIBS Radim Dragoun pro Seznam Zprávy, zda se inspekce skutečně zabývá rolí Petra Mlejnka.

Zdroj blízký vyšetřování GIBS to Seznam Zprávám potvrdil. GIBS chce také zjistit, zda to byl skutečně Mlejnek, kdo Redlově skupině předával informace. Inspekci rovněž zajímá, za jakých okolností to případně bylo, či kde on sám k nim mohl přicházet, když v té době pracoval v soukromé firmě.

„Ano, známe se od roku 2012,“ sdělil serveru o Redlovi nový šéf civilní rozvědky Mlejnek. „Jak a kdy jsme se seznámili, si nepamatuji. Potkával jsem se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně,“ uvedl.

V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky.

„Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem jeho prostřednictvím nezískal,“ dodal zpravodajec, kterého Rakušan jmenoval do funkce letos 8. července. Tedy několik týdnů po medializaci kauzy kolem pražského dopravního podniku, kterou policie nazývá Dozimetr.

„Panu ministrovi jsem řekl, že se s Redlem znám. Bylo to poté, co vypukla ta kauza, ještě před mým ustanovením,“ řekl k tomu serveru Mlejnek, který je bývalým vojákem a někdejším analytikem Vojenského zpravodajství.

Jeden z obviněných v kauze Dozimetr podle SeznamZprávy vypověděl, že Redl získával citlivé informace právě přes Mlejnka. Nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) kvůli tomu před třemi týdny podával vysvětlení na policii.

„Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce,“ sdělil k tomu Mlejnek.

Fiala chce s Rakušanem mluvit příští týden

Premiér Petr Fiala si plánuje o kontaktech Mlejnka promluvit s ministrem vnitra a šéfem hnutí STAN Vítem Rakušanem příští týden. Fiala sdělil, že nyní vychází z toho, že Mlejnek má prověrku na stupeň tajné a prochází prověřováním na stupeň nejvyšší.

„Předpokládám, že české orgány mají dost informací k tomu, aby posoudily bezpečnostní způsobilost pana Mlejnka i při zohlednění dnes medializované záležitosti,“ uvedl premiér Fiala.

Informace o kontaktech nového šéfa civilní rozvědky s lobbistou Redlem probere i sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI. Předsedkyně komise Taťána Malá na Twitteru uvedla, že orgán svolala. „Chci slyšet vyjádření ředitele Petra Mlejnka a ministra vnitra Víta Rakušana k tomu, co se píše,“ uvedla.

„Pokud se dnešní zpráva potvrdí, tak je to další selhání ministra vnitra Víta Rakušana,“ dodala na Twitteru poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Rakušan za jmenováním Mlejnka stojí

Mlejnek ve vyjádření pro média dodal, že během své obchodní praxe se stýkal s mnoha lidmi. „Mám platnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné, která byla dvakrát obnovena. NBÚ může na bezpečnostních prověrkách spolupracovat mimo jiné i s tajnými službami. Prověrku bych nezískal, pokud by v mé minulosti bylo cokoliv neslučitelného se zákony České republiky. V tuto chvíli mám podle zákona zažádáno o prověření na nejvyšší stupeň přísně tajné. Jsem přesvědčen, že nic nebrání tomu, abych tuto prověrku získal,“ uvedl.

Ministra vnitra Rakušan na Twitter napsal, že si za jmenováním Petra Mlejnka do čela ÚZSI stojí. „Jde o profesionála s úctyhodným kariérním profilem a bezpečnostní prověrkou NBÚ. Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice.“

„Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ reagoval také pro server ministr Rakušan.

Vyloučil, že by jméno kandidáta na šéfa ÚZSI konzultoval s exministrem školství Petrem Gazdíkem či europoslancem Stanislavem Polčákem, tedy se stranickými kolegy, kteří kvůli známosti s Redlem museli opustit některé své funkce.

Jedním z obviněných v kauze Dozimetr je vedla Redla i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN). Podle policie byl součástí organizované skupiny, která systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat