Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jsme suverénní země, vzkázal Pavel Číně k telefonátu s Tchaj-wanem

Petr Pavel a Cchaj Jing-wen foto: koláž iDNES.cz

Zvolený prezident Petr Pavel rozumí tomu, že Čína má k jeho pondělnímu telefonátu s prezidentkou Tchaj-wanu výhrady. „My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné,“ napsal. „Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky,“ dodal.
  18:29aktualizováno  19:04

Podle čínské diplomacie Pavel ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně. Mluvčí čínské diplomacie prohlásila, že Čína proti telefonátu rezolutně protestuje. Zpochybnila také Pavlovu důvěryhodnost.

Pavel s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen hovořil v pondělí, její kancelář telefonát označila za diplomatický průlom. Pavel prezidentce řekl, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Pavel v úterý na Twitteru napsal, že rozumí tomu, že Čína má k jeho hovoru výhrady. „My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné,“ napsal. „Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky,“ řekl Pavel.

„Politika ČR vůči Číně se nemění a odpovídá politice našich spojenců. Česko respektuje a zastává svou vlastní politiku jedné Číny. Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat. Je potřeba také respektovat, ze Čina je významný asijský obchodní partner. S demokratickým Tchaj-wanem máme tradičně dobré vztahy v oblasti ekonomické, vzdělávací a výzkumné. Pokračujeme v naší tradici a upozorňujeme na potřebu ochrany společných demokratických hodnot,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Čínská odezva je nezvykle zdrženlivá

Podle projektu Sinopsis je telefonát průlomem diplomatické izolace. Peking na podobné kroky obvykle reaguje velmi razantně, tentokrát je ale jeho odezva zatím překvapivě zdrženlivá.

„To zřejmě odráží jeho snahu o vylepšení obrazu Číny ve světě, zejména v Evropě, po excesech předchozího agresivního přístupu v podobě takzvané diplomacie vlčích válečníků. Uvidíme, jak dlouho mu tato snaha o přívětivější tvář vydrží,“ uvedl projekt.

Telefonát podle analytičky Ivany Karáskové z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) povede k napětí ve vztazích s Čínou, neboť Tchaj-wan je pro Čínu mimořádně důležité strategické téma. „Na stranu druhou vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu od roku 2020, po výhrůžkách, které adresovali čínští představitelé (předsedovi Senátu) Miloši Vystrčilovi ,“ poznamenala Karásková.

Na ministerstvu zahraničí se v úterý uskutečnila na žádost čínské strany schůzka čínského velvyslance v Praze se zástupci příslušného odboru české diplomacie. Velvyslanec Feng Piao zopakoval výtky proti telefonátu, čeští diplomaté potvrdili platnost politiky jedné Číny, informoval ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Česko se podobně jako většina států světa drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Dosavadní český prezident Miloš Zeman uplatňoval pročínskou politiku. Ve třičtvrtěhodinovém videohovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem tento měsíc vyzdvihl „přátelské vztahy“ mezi oběma zeměmi.

Například necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem ale telefonoval s Cchaj Jing-wen i Donald Trump v roce 2016.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat