Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Lživá zpráva o úmrtí Petra Pavla se šířila z Ruska, potvrdila policie

Prezident Petr Pavel foto: Reuters

Falešná zpráva o úmrtí současného prezidenta Petra Pavla, která sociálními sítěmi kolovala v době prezidentské kampaně v lednu, se šířila z Ruska, oznámili v pátek kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie. Konkrétního pachatele se jim však zajistit nepodařilo, proto případ odložili.
  10:14aktualizováno  10:23

Dezinformace o Pavlově úmrtí se veřejným prostorem začala šířit koncem ledna před druhým kolem prezidentské volby. „Antikampaň dosáhla nového dna, pojďme tomu říct rázné ne ve volbách,“ reagoval tehdy Pavel na sítích.

Na šíření falešné informace upozornila média, načež se policie případem začala zabývat. V pátek policisté na Twitteru informovali, že při prověřování narazili na stopy, které vedou do Ruska. Konkrétního pachatele se však odhalit nepodařilo, a tak záležitost odložili.

Falešné webové stránky, které byly téměř stoprocentní kopií oficiálního webu Pavlovy kampaně, v lednu zveřejnily smuteční oznámení.

„Tým kandidáta na prezidenta České republiky Petra Pavla vyjadřuje upřímnou soustrast rodině, blízkým a kolegům generála Petra Pavla, který brzo ráno ve čtvrtek 26. ledna 2023 náhle zemřel,“ psalo se.

Že jde o podvod, bylo jasné z adresy webu. Ta byla na jiné než české doméně, drobně se lišilo i znění URL adresy.

Tvrzení o Pavlově úmrtí, podle nichž bývalý vysoký představitel české armády a NATO zemřel na „pravděpodobné selhání srdce“, dorazila i do některých redakcí. Média už tehdy uváděla, že autoři je rozesílají z ruského serveru Yandex.

Dezinformaci veřejně odsoudil i Pavlův sok z druhého kola volby Andrej Babiš. Šíření informace o smrti označil za „hnus“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!