Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pavlův projev v OSN Fiala i TOP 09 chválí, neřekl nic nového, míní opoziční ANO

Český prezident Petr Pavel ve Valném shromáždění OSN (20. září 2023) foto: Reuters

Prezident Petr Pavel v projevu před Valným shromážděním OSN vystihl zahraničněpolitické priority Česka, ať už šlo o Rusko, Čínu nebo další výzvy, uvedl premiér Petr Fiala. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) považuje za důležité, že jednoznačně odsoudil ruskou agresi na Ukrajině. Podle Jaroslava Bžocha (ANO) prezident poukázal také na bezpečnostní výzvy například v Africe, nic zásadně nového ale nezaznělo.
  11:17aktualizováno  14:29

Pavel v projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku řekl, že Ukrajina si zaslouží mír, který bude uzavřen za podmínek stanovených Kyjevem. Nesmí být založený na nespravedlivém kompromisu a jeho podobu nemůže diktovat Rusko coby agresor.

Hlava státu také odsoudila vojenské aktivity Číny v Tchajwanském průlivu. Bezpečnost podle Pavla ohrožuje i postup Íránu a KLDR a jejich testy jaderných a mezikontinentálních balistických raket.

„Jsem rád, že má Česko po čase na Valném shromáždění OSN zastoupení na nejvyšší úrovni. Dlouhodobě pracuji na tom, aby nejvyšší představitelé státu mluvili v zahraničí jednotným hlasem a jsem rád, že se to i díky pravidelné koordinaci daří,“ uvedl Fiala. „Pan prezident vystihl zahraničněpolitické priority naší země, ať už šlo o Rusko, Čínu nebo další výzvy, kterým musíme čelit,“ dodal.

„Především považuji za velice důležité, že prezident Pavel zcela jednoznačně odsoudil ruskou agresi na Ukrajině a na rozdíl od svého předchůdce, který ji označil za hotovou záležitost, apeloval na stažení ruských vojsk z celého území Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích,“ uvedla předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Pekarová Adamová.

Bývalý prezident Miloš Zeman se loni po ruské invazi na Ukrajinu vyjadřoval na adresu Ruska kriticky. V roce 2017 ale při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil ruskou anexi Krymu z roku 2014 za „fait accompli“, tedy za hotovou věc.

„Oceňuji, že pan prezident v projevu zdůraznil, že svět nemůže před ruskou agresí zavírat oči, že bezpečnost na Ukrajině se promítá do bezpečnosti v Africe, Latinské Americe i Tichomoří. Jsem rád, že česká zahraniční politika opět mluví jednotným hlasem,“ komentoval Pavlův projev ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který je v New Yorku společně s prezidentem.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) před středečním jednáním vlády v Kadani řekl, že Pavel přednesl projev státníka, na kterého můžeme být v této chvíli pyšní. „Je to člověk, který vnímá globální souvislosti a chce, aby ČR byla aktivním členem mezinárodního společenství. To je mi sympatické. O dílčích věcech se můžeme dohadovat, ale na zahraničně-politické směřování země máme zcela stejný pohled,“ uvedl Rakušan.

Neřekl nic nového, míní opoziční ANO

Podle Ženíška jde po deseti a možná i více letech o obrovskou změnu, za kterou je vděčný. „Donedávna jsme na podobných fórech slýchávali od naší hlavy státu spíš to, že anexe Krymu je hotová věc. Ve středu v noci ale prezident ČR před celým světem jasně řekl, že Rusko se musí stáhnout z celého území Ukrajiny a jeho představitelé být potrestáni. Myslím, že ten rozdíl zaznamenali všichni,“ uvedl.

Bžoch poznamenal, že prezident zhodnotil situaci ohledně války na Ukrajině, poukázal i na další bezpečnostní výzvy. „Dle mého názoru je potřeba, aby takováto slova padala právě na půdě OSN, nicméně si nemyslím, že by v projevu zaznělo něco zásadně nového, co bychom již nevěděli,“ uvedl.

OSN je podle Bžocha paralyzovaná, a to hlavně kvůli Radě bezpečnosti. „Bude potřeba hledat podporu hlavně u třetích zemí, aby se OSN mohla dát opět do pohybu,“ dodal.

Podle místopředsedkyně sněmovního zahraničního výboru Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) Pavel zmínil všechny aspekty české zahraniční politiky. „Já bych přivítala konkrétnější návrhy řešení alespoň u tématu, jako je mír na Ukrajině, nebo situace v Sahelu,“ poznamenala.

„Z úst prezidenta Pavla zazněl v projevu před Valným shromážděním OSN hlas rozumu a pravdy. Z Ruska se stala esence zla, a jak prezident přesně řekl, naším úkolem je zajistit, aby Kreml nemohl naplnit své imperiální ambice teď ani v budoucnu. Budeme Ukrajinu nadále podporovat,“ napsal na síti X předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

„Pavlův projev jednoznačně potvrzuje návrat k tradicím havlovské zahraniční politiky, kterou určovaly jasné hodnoty a důraz na lidská práva. Zmizelo něco, co bych označil za ekonomický realismus, který se snažil rozvíjet třeba Lubomír Zaorálek a hlavně Miloš Zeman,“ upozornil politolog Petr Kaniok.

Autoři: ,