Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Phelps oslnil světovým rekordem

Česko

Americký plavec Michael Phelps prokázal na národním šampionátu v Indianapolis, že je zpět v oslnivé formě. Čtrnáctinásobný olympijský vítěz vytvořil světový rekord na sto metrů motýlek, když dosáhl času 50,22 sekundy. Tím se o 18 setin dostal před výkon krajana Crockera.

INDIANAPOLIS Phelps drží ještě světové rekordy na krátké a dlouhé polohovce i motýlkářské a kraulařské dvoustovce.

„Bylo to veliké. Něco, co jsem skutečně potřeboval. Chtěl jsem ten rekord od roku 2003, kdy mi ho poprvé vzal (Crocker),“ rozplýval se čtyřiadvacetiletý Phelps. „V roce 2005 mě na stovce úplně zničil. Vím, že jsem si pak říkal, že už nikdy nechci být takhle poražen,“ dodal.

Národní americký šampionát je zároveň kvalifikací na římské mistrovství světa. Phelps se kvalifikoval na tratích 100 a 200 metrů motýlek a kraulařské dvoustovce, ovšem nebude plavat na poloviční trati volným způsobem.

Kvůli bolavému krku, který ho trápil už při rekordním motýlku, se totiž z kraulařské stovky před včerejší rozplavbou na doporučení lékařů odhlásil.

V Římě by se měl Phelps zúčastnit tří individuálních závodů a tří štafet.

Souboj s věkem úspěšně zvládla opět Dara Torresová, která ve 42 letech vyhrála v čase 24,43 nejkratší sprint volným způsobem.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!