Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Phoenix „ochutnal“ marsovskou vodu

Česko

2008 – Přehled nejdůležitějších zahraničních objevů a událostí v uplynulém roce

Sonda vůbec poprvé odebrala vzorky z povrchu rudé planety. Jejich následná analýza odhalila vodu.

Pozornost vědců i médií se letos upírala především k Marsu. Na rudé planetě se opět pátralo po podmínkách pro život. Tentokrát však ne pouze z oběžné dráhy, robotický geolog pracoval přímo na místě.

Na Marsu přistála v květnu sonda Phoenix a odebrala z povrchu vzorky hornin. Na snímku „rozrýpnutého“ místa se vedle rudé hlíny objevily i bílé skvrny. Vědci spekulovali, zda jde o led, či soli.

Následná chemická analýza, při níž se vzorek zahříval, prozradila, že zmrzlá půda na Marsu skutečně obsahuje led. Vědci se domnívají, že stopy vody pocházejí spíše z doby dávno minulé. Sonda narazila také na plavenou křídu a fylosilikáty – dva minerály, které se tvoří v tekuté vodě. Navíc se ukázalo, že odebraná půda je bohatá na živiny – obsahovala hořčík, sodík, draslík a navíc i uhličitany. Po smršti dobrých zpráv přišly ale i horší: sonda objevila perchlorové soli, které jsou silně jedovaté.

Phoenix, který měl na Marsu původně pracovat tři měsíce, nakonec přesluhoval: vědci s ním ztratili kontakt až v listopadu. Osvědčil se jako zdatný geolog, fotograf, dokonce i jako meteorolog. Zaznamenal třeba sněžení padající z mraků ve výšce tři kilometry.

***

Sonda na Marsu narazila na led

V květnu dosedla sonda Phoenix

na rudou planetu, v červnu zavrtala své robotické rameno do marsovské půdy a následně analyzovala odebraný vzorek.

Očekávání se potvrdilo.

Ukázalo se, že zmrzlá půda Marsu obsahuje led.

Cesta k umělému organismu

Američtí genetici v laboratořích J. Craig Venter Institute vytvořili kopii kompletní dědičné informace bakterie Mycoplasma genitalium, která obývá pohlavní orgány a plíce opic i lidí. Tím se přiblížili k vytvoření umělého života.

Rozpačitý start urychlovače

V září odstartoval největší vědecký experiment všech dob. Rozběhl se zkušební provoz obřího urychlovače ve středisku CERN nedaleko Ženevy. Brzy se však objevily technické problémy. Opětovné spuštění se očekává v polovině roku 2009. Přečtený genom mamuta Vědcům z Pennsylvánské státní univerzity v USA se podařilo ze tří čtvrtin rozluštit genetickou informaci dávného srstnatce. Navíc se prokázalo blízké příbuzenství mamuta s dnešními slony. Úvahy o naklonování mamuta tak nejsou nereálné.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!