Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Černí, bílí, spojme síly, volal dav v Brně. V Praze aktivisté ukázali jednotu

Česko

  14:19aktualizováno  17:52
Na Staroměstském náměstí v Praze se v sobotu v rámci akce „Pražský Majdan“ setkali romští a ukrajinští občanští aktivisté. Šlo o reakci na smrt mladého Roma, kterého zabil muž ukrajinské národnosti před několika dny v Brně. Pietní akce se konala také v moravské metropoli. Zúčastnila se jí zhruba tisícovka lidí.

Cílem pražské akce bylo podle organizátorů společně vyjádřit jednotu, solidaritu a odmítnutí kolektivní viny. A také podpora napadené Ukrajinu. Symbolem usmíření je společná fotografie všech podporovatelů akce u romské a ukrajinské vlajky, uvedl za organizátory Tomasz Peszynski.

Středobodem akce byl stan nápisem Russia – hands off Ukraine. Ozdoben byl ukrajinskými vlajkami a také výstražnými fotografiemi z ruských válek. Desítky lidí si u něj v přátelském duchu vyměnily své dojmy z války a politiky.

Karel Karika, zástupce za romskou menšinu, poukázal na nedostatek informací o případu z Brna a zdůraznil, že jde o záležitost policie a justice. Zároveň apeloval na toleranci a solidaritu.

Karika zároveň odmítl princip kolektivní viny. Apeloval na všechny národnostní menšiny, aby žily ve vzájemné toleranci. Jedině tak je prý možné budovat silnou a funkční komunitu. Akce skončila kolem 15. hodiny minutou ticha za zemřelého Roma.

Skupina narušila pietu

V moravské metropoli se konala tichá pieta. Před 14. hodinou dorazila rodina zemřelého a přinesla jeho portrét. Lidé hned poté začali přicházet se svíčkami.

Skupina několika lidí včetně Romů se shromáždila před pietním místem a začala nahlas vyčítat současnou situaci vládě a prezidentovi. „Je to pietní akt, uklidněte se,“ uklidňoval situaci romsķý aktivista Nick Budai.

Památku zemřelého na úvod oficiálního programu uctili příchozí, většinou Romové, minutou ticha. Dorazila zhruba tisícovka lidí. „Jsme tu všichni Češi,“ hlásil první vystupující. Vystoupit mohl kdokoliv, kdo si řekl o slovo. „Jde o čin jednotlivce, nesmíme odsuzovat celou komunitu,“ zaznělo opakovaně od řečníků.

Na pietě vystoupil i blízký kamarád zemřelého Nikolase. Podle svých slov s ním dokonce bydlel. „Vyrůstali jsme spolu, pracovali jsme spolu, makali jsme lopatou. Bude se mi po něm moc stýskat. Už mi ho nikdo nevrátí, navždy ho budu mít v srdci,“ řekl davu. Kvůli dojetí svou řeč nedokončil.

Lidé nejen u mikrofonu poukazovali také na fakt, že jsou Romové v české společnosti přehlíženi a na druhé koleji. Ozývala se i kritika směrem k politikům ve vedení Brna, že akci nepřišli osobně podpořit. K akci se vyjádřil i ministr vnitra Vít Rakušan, který ocenil, že se shromáždění obešlo bez problém.

„Chceme, aby naše děti studovaly, aby si mohly najít lepší práci. A my všichni se zlepšujeme, pracujeme a na tom, jak tento stát funguje, nám záleží. Chceme svobodu, mír a demokracii,“ hlásal moderátor akce Jozef Daniel. Skandování „černí bílí, spojme síly,“ se snažil moderátor klidnit s poukazem na pietu.

Z davu se v jednu chvíli začalo hromadně ozývat: „My je tady nechceme, ať jdou bojovat zpátky na Ukrajinu.“ Okamžitě ale zasáhl moderátor a řekl, že událost nemá být o rozdělování společnosti. Akce byla asi po hodině oficiálně ukončena modlitbou Otče náš.

I přes ukončení piety zůstaly na místě desítky lidí. Zároveň se domlouvaly na účasti na demonstraci za dodržování lidských práv a svobod chystané na příští sobotu na centrálním náměstí Svobody.

Autoři: ,