Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Pilíře Judity na dně Vltavy

Česko

Pod Karlovým mostem jsou zbytky ještě staršího mostu. Jmenoval se po královně Juditě

PRAHA Jako Heinrich Schliemann při objevení Tróje si včera připadali pražští památkáři, když jim potápěči ukázali čerstvé fotografie ze dna Vltavy. Potvrdilo se, o čem dosud někteří pochybovali. V řečišti leží torzo Juditina mostu, staré více než 800 let.

Po stovkách let tak byli potápěči první, kdo viděl někdejší pýchu románské Prahy. Juditin most byl nejstarším kamenným mostem v Praze a jedním z nejstarších v Evropě.

Ze dvaceti mostních pilířů objevili potápěči z poříčního oddílu policie druhý a čtvrtý pilíř ve směru od malostranského břehu. Pod hladinu Vltavy se ponořili na podnět Národního památkového ústavu, který tak chce doplnit zatím jen kusé informace o románské stavbě. Na dně řeky čtyři potápěči postupně pořídili unikátní fotografie. Je na nich vidět spárování, povrch kamenů i dřevěná konstrukce, která zřejmě byla součástí pilířů. Celá akce trvala téměř pět hodin.

V kterých místech se mají ponořit, přibližně věděli.

Když se v roce 1941 protrhl Helmovský jez, objevily se náhle nad vltavskou hladinou zbytky pilířů Juditina mostu. Od konce 19. století se po nich příležitostně pátralo, ale marně.

Památkáři nyní chtějí začít se soustavnějším průzkumem. Byli si jisti, že pilíře na dně řeky existují. Jen nevěděli, kolik se jich zachovalo a v jakém stavu.

„Naše předpoklady se včera potvrdily. Největším překvapením se tak staly masivní dřevěné trámy, zřejmě konstrukce románského či gotického původu, která byla překryta již neexistujícím zdivem,“ prohlásil Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Podle bývalého šéfa pražských archeologů Zdeňka Dragouna měli památkáři s podvodním průzkumem začít už dávno. „Dá se říct, že je to naše odborná ostuda. Víme, že v Praze máme pozůstatky více než 800 let starého mostu, a nejsme schopni je přesně, bodově identifikovat,“ řekl Dragoun.

S tím ale památkář Ondřej Šefců, který má Karlův most na starost, nesouhlasí. Podle něho je vyloučeno, aby památkový ústav platil profesionálního potápěče, který by se věnoval výhradně pátrání po Juditině mostu. Včerejší akci se podařilo zorganizovat díky tomu, že se památkáři domluvili s pražskou policií, aby její potápěči prozkoumali říční dno v rámci plánovaného cvičení.

Přesto už nyní nález podnítil nové hypotézy. Mohl by například objasnit, kdo most stavěl. „Často se předpokládá, že ho stavěli stejní lidé, kteří budovali o pár desítek starší most v Řezně. V poslední době se objevuje informace, že to tak nebylo,“ tvrdí Dragoun. Podle něho to mohli být stejní lidé, kteří postavili Strahovský klášter.

O Juditině mostu je známo, že byl nižší a užší než Karlův most. Není však známa přesná doba vzniku a jen legenda napovídá, proč byl pojmenován po české královně Juditě. Prý osobně dohlížela na stavbu.

„Je to odborná ostuda. Nejsme schopni pozůstatky mostu identifikovat.“

Pátrání u mostu Nejstarší pražský kamenný most pochází z doby kolem roku 1170. Měl 20 pilířů a 2 mostní podpěry na koncích obou břehů. Potápěči včera objevili 2. a 4. pilíř ve směru od Kampy v řečišti Vltavy. Kvádry mají poměrně zachovaný povrch, je vidět spárování a na jednom z kamenů i důlek pro kamenické nůžky. Potápěčům se ale nepodařilo pořídit takové snímky, na nichž by byl tento nález patrný.

Potápěči včera nalezli také dřevěný rošt. Jde zřejmě o konstrukci z masivních trámů, kterou překrývalo dnes již nedochované zdivo.

Nečekaným nálezem byl objev ozdobné vázy pocházející z Karlova mostu. Byla součástí sousoší sv. Antonína Paduánského od J. O. Mayera z roku 1770.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!