Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pilot Šonka: Budu sloužit vlasti

Česko

LAUSITZ/PRAHA Viděl pod sebou vlát české vlajky a přitom věděl, že to je na delší dobu naposled. „Ale řeknu vám, i tak to byl skvělý pocit,“ vyprávěl Martin Šonka (32).

V německém Lausitzu český pilot absolvoval poslední letošní závod série Red Bull Air Race, kterou čeká roční pauza.

Co teď?

„Nic. Zůstanu jako dosud vojákem,“ usměje se jakoby nic.

Ostatně proč ne – salt, vrutů a otoček si rodák z Dvora Králové bude užívat pořád. A je mu jedno, v jaké kabině letadla zrovna sedí.

* LN Povězte – jak probíhá loučení s takovým projektem? Přepadla vás alespoň na chvíli nostalgie?

Já si to celé spíš užívám, i když tu všechno komplikovalo počasí... Když vyčkáváte na start, jste připravený, jenže ono začne pršet, a tak vás zase na tři čtvrtě hodiny nechají vylézt z letadla, není to nic příjemného. Ale doufám, že tohle nebylo nějaké loučení. Že se zase za nějaký čas všichni sejdeme.

* LN Nebude se vám najednou stýskat?

Bude, to nepopírám. Škoda že se projekt přerušuje, ale jestli to má přispět k jeho rozvoji, tak ať. Víte, ono je těžké se loučit s něčím, co prožíváte celý rok – nasbíral jsem zkušenosti, obletěl zeměkouli, poznal fajn místa...

* LN ... i nové lidi.

Ano, těch je opravdu hodně, v celém tom seriálu se jich pohybuje okolo 400. Ani jsem netušil, jak skvělé lidi poznám mezi ostatními piloty. Taky jsme si slíbili, že budeme společně i nadále udržovat kontakt. Třeba v rámci leteckých dnů.

* LN V sedmnácti letech jste si splnil první sen, když jste se poprvé proletěl. Předpokládám tedy, že tímhle si plníte svůj další.

Rozhodně. Pamatuju si, jak jsem všechny ty hvězdy sledoval v televizi a říkal: Páni, tohle bych chtěl taky jednou zažít... Vidíte, potom jsem dostal v Air Race nabídku na testování a bylo to.

* LN Máte v oblasti létání ještě nějaké sny?

Jé, těch by bylo. Tak třeba jsem ještě nelétal s gripenem nebo raketoplánem. To bych si klidně zkusil.

* LN Mimochodem, co odteď budete bez Red Bull Air Race dělat?

Jsem povoláním voják, takže sloužit vlasti, jako doteď. A dál se věnovat akrobatickému létání a postupně si vylepšovat svůj stroj.

* LN Jak vůbec vypadá taková pracovní náplň armádního pilota?

Máme tři až čtyři letecké dny týdně. Připravujeme mise, nacvičujeme útoky i obranu, létání v mraku nebo vzdušné boje. Víte, já si těch salt a vrutů užívám i v práci, nikdy mi to nelezlo krkem. Asi jsem takový hodně zapálený fanoušek.

* LN Prý chcete investovat do vylepšení svého stroje. Na kolik vás už tahle „legrace“ dosud vyšla?

O té legraci můžeme mluvit v řádech několika milionů korun. Ano, je pravda, že je potřeba lepší stroj, můj současný je pomalý, má slabší odpor vzduchu. Když se pustíte do vylepšování, cena letadla se klidně zdvojnásobí. Mě už to vyšlo na celoživotní úspory.

* LN Neklepe vám občas vaše přítelkyně na čelo?

Zatím neklepe. (usměje se) Naopak, ona je moc fajn, dost mě podporuje. Zrovna teď byla celou dobu se mnou na závodech v Německu.

* LN Jaký zážitek vám ze všech závodů utkví v paměti nejsnáze?

Těch je fakt dost, všechno bylo něčím krásné. Ale jestli mám vypíchnout jeden, tak New York. Ten byl pro mě stěžejním momentem, získal jsem tam svůj první bod.

„Létání mě přišlo už na celoživotní úspory. Ale má přítelkyně mi na čelo zatím ještě neklepe.“

***

RED BULL VE SPORTU Pořádání světových adrenalinových sérií * Air Race (letadla mezi pylony) Na dráze s 20 metrů vysokými nafukovacími pylony dosahují nejlepší piloti světa rychlosti až 370 km/h a přetížení 12 G. * Cliff Diving (skákání do vody) Skokané získají při seskoku z 25 metrů vysoké rampy rychlost 100 km/h a po nárazu do vody v pěti metrech zastaví na nulu. * Crashed Ice (brusle v korytu) Bruslaři oblečení do hokejové výstroje závodí v jízdě ledovým korytem na tisících metrech čtverečních zmrzlé vody. * X-Fighters (freestyle motocross) Světová špička motokrosových šílenců předvádí extrémní skoky a nejobtížnější triky na svých strojích v dechberoucích výškách. Kde ještě působí * Motorismus (týmy ve formuli 1 nebo v Moto GP), snowboarding, extrémní lyžování, skateboarding, surfing, paragliding, extrémní jízda na kole, freestyle sporty.

Autor: