Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pinkerton, detektivní eso

Česko

Slavné „soukromé očko“ zavedlo nadčasové metody - sledování i práci v přestrojení

WASHINGTON „Nikdy nespíme“ – to byl slogan slavného soukromého detektiva Allana Pinkertona. Ode dne jeho narození zítra uplyne dlouhých 190 let, přesto se metody, které zavedl při své práci, používají dodnes. Stejně tak i jeho kancelář, která byla vůbec první americkou detektivní agenturou, stále ještě funguje.

Allana Pinkertona proslavila jeho obchodní značka – doširoka otevřené oko. Z toho také časem vznikla přezdívka pro ostatní detektivy. Začalo se jim říkat „soukromé očko“. Do praxe zavedl řadu metod, bez kterých si policejní práci už dnes nikdo nedokáže představit. Mezi ně například patří neustálé sledování podezřelých osob, a aby je „nevylekal“, často pracoval v přestrojení.

I když ho proslavila práce v Americe, jeho původ je ve Skotsku. V Glasgow se narodil do chudé rodiny. Jeho otec byl policista, což mu později nejspíš trochu pomohlo v jeho životní dráze. Vyučil se bednářem, ale ve třiadvaceti letech se rozhodl, že odjede hledat štěstí „za moře“.

Novým domovem se mu stalo Chicago. Náhoda mu do cesty připletla gang padělatelů peněz, které pomáhal zatknout. Čekala ho slibná kariéra u policie. Stal se dokonce zástupcem šerifa. Rozhodl se ale, že bude pracovat „na vlastní pěst“. V roce 1850 založil Pinkertonovu detektivní agenturu.

Ve službách Abrahama Lincolna A svou prací firma slavila úspěch. V polovině devatenáctého století, kdy železniční doprava zažívala „boom“, se jí podařilo vyřešit sérii vlakových loupeží. To ji dalo dohromady s Abrahamem Lincolnem. Netrvalo dlouho a na počátku války Severu proti Jihu stál Pinkerton v čele výzvědné služby. Během své služby dokonce zmařil pokus o atentát na tehdejšího prezidenta. Jeho agenti, takzvaní pinkertoni, v té době pracovali v přestrojení za vojáky Konfederace. Věhlas detektivní kanceláře se rychle šířil, takže dalším z jejích zákazníků byla například i španělská vláda, která potřebovala pomoci při potlačování revoluce na Kubě.

Vědom si dalších možností a výhod, pracoval Pinkerton na systému, který by shromáždil všechny identifikační údaje již známých zločinců. Jeho úsilí přerušila až vlastní smrt. Stejnou databázi v současné době spravuje americký Federální vyšetřovací úřad.

Dnes mají slavní „pinkertoni“ pobočky po celém světě včetně České republiky. Kromě detektivní práce její zaměstnanci hlídají také objekty i osoby. Jejích služeb využívá například ČEZ, Pražská energetika nebo Československá obchodní banka. Ve Spojených státech hlídají osmdesát procent společností, ale střeží také udílení filmových Oscarů nebo cen Grammy. Od roku 1999 ale už nefungují samostatně. Slavná kancelář byla připojena k švédské Securitas AB, která na tomto trhu jednoznačně vede.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!