Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Piquet: Ze snu se stala noční můra

Česko

PRAHA Když najížděl do čtrnáctého kola Velké ceny Singapuru, ozvalo se mu ve sluchátkách: „Musíš tlačit.“ To byl pro Nelsona Piqueta mladšího signál, že má sešlápnout plynový pedál a svůj renault rozbít o zeď.

„Lituji, že jsem splnil příkazy, které jsem dostal. Kéž bych to nikdy neudělal,“ kál se Piquet.

Zásadně tím ovlivnil průběh loňského závodu a odstartoval tak skandál, který otřásl světem formule 1. Ten vyvrcholil v pondělí udělením doživotního zákazu činnosti v F1 pro bývalého šéfa stáje Renault Flavia Briatoreho. Devětapadesátiletý Ital byl totiž zřejmě hlavním „mozkem“ celé akce, z které profitoval vítězstvím druhý jezdec Renaultu Fernando Alonso.

Piquet vynesl celou aféru na světlo poté, co jej na začátku letošního srpna Renault kvůli neuspokojivým výsledkům vyhodil. Kauzou se začala zabývat Mezinárodní automobilová federace (FIA) a Piquet s ní během vyšetřování spolupracoval, což mu nakonec vyneslo imunitu.

„Teď, když jsem z toho venku, nedokážu uvěřit, že jsem s tím plánem souhlasil. Ale když mě před něj postavili, domníval jsem se, že nemůžu odmítnout,“ kroutil Piquet hlavou. Předevčírem se také za svůj čin omluvil.

Musím začít znovu od nuly Nyní čtyřiadvacetiletý pilot věří, že se mu podaří nastartovat poněkud pošramocenou kariéru. „Uvědomuji si, že musím začít znovu od nuly. Můžu jen doufat, že se najde tým, který si uvědomí, že jsem byl u Renaultu utlačován, a dá mi příležitost ukázat, co ve mně je,“ líčil.

Piquet usedl do kokpitu renaultu v roce 2008 a zpočátku všechno vypadalo jako růžový sen.

„Z toho se ale stala noční můra. Snil jsem, že budu pilotem formule 1, a poté, co jsem tvrdě pracoval, aby se mi to podařilo, jsem byl vydán na milost pana Briatoreho. Byl mým manažerem a zároveň šéfem. Jeho skutečný charakter, s kterým byli dříve obeznámeni jen ti, ke kterým se takto choval, je nyní veřejně známý,“ vysvětlil Piquet.

Samotný Briatore je vysokým trestem, který ho vyřadil z kolotoče F1, rozčarován. „Jsem zničen,“ přiznal v italském listu Gazzetta dello Sport. Uvedl také, zvažuje, že se bude s FIA soudit.

Jako příliš tvrdý označil trest i prezident španělské federace motorsportu a člen Světové rady motorsportu Carlos Garcia. „Přišel o živobytí. Přitom nikde nebyl proti němu žádný jasný důkaz a ani nedostal šanci se hájit.“

***

Vizitka Nelson Piquet ml. Narozen: 25. července 1985 Kariéra: V letech 2005 a 2006 závodil v GP2, v roce 2006 skončil v celkové klasifikaci šampionátu na 2. místě za Lewisem Hamiltonem. V roce 2007 byl testovacím pilotem Renaultu a od sezony 2008 jeho závodním pilotem. V roce 2009 ho tým Renault za neuspokojivé výsledky po Velké ceně Maďarska vyhodil.

Autor: