Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Piráti dali Saúdům deset dnů

Česko

Únosci žádají za obří tanker 25 milionů dolarů * Do ochrany lodí se vedle NATO zapojují i Rusové

NAIROBI/KÁHIRA „Požadujeme 25 milionů dolarů od saúdských majitelů tankeru. Nechceme diskuse, které se pak táhnou do nekonečna, abychom vyřešili tuhle záležitost.“ Toto sdělení vyslal do světa prostřednictvím telefonátu do agentury AFP jeden z pirátů, který je údajně na palubě obřího tankeru uneseného u somálských břehů. Muž, který se představil jako Mohamed Siad, tak poprvé upřesnil, jakou „cenu“ tanker Sirius Star pro piráty má.

Piráti se tankeru s dvěma miliony barelů ropy zmocnili v sobotu. Od úterý kotví ve vodách malého přístavu Harardere asi 300 kilometrů severně od somálského hlavního města Mogadišo. „Saúdové mají deset dní na splnění požadavku. Pokud ho nesplní, pak budeme postupovat způsobem, který může být zničující,“ dodal Siad bez bližšího vysvětlení.

Na palubě tankeru je posádka tvořená lidmi z různých zemí, například jeho kapitán je z Polska. Britský ministr zahraničí David Miliband včera prohlásil, že jeho země výkupné za dvojici Britů v posádce nezaplatí. Ministr upozornil, že platit za propuštění zajatých by mohlo jen podnítit piráty k dalším akcím.

NATO: Doprovázet, hlídkovat, ale zatím nezasahovat Množící se případy pirátů už vyvolaly znepokojení i v centrále Severoatlantické aliance. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer je včera označil za „velmi vážnou výzvu“, možnost přímého zásahu proti únoscům ale vyloučil. „Nečekám, že by NATO hrálo nějakou roli při vymýcení pirátství u Afrického rohu,“ prohlásil de Hoop Scheffer během návštěvy Ghany. Připomněl nicméně, že válečné lodě členských zemí aliance již poskytují doprovod plavidlům vezoucím do Somálska humanitární pomoc a hlídkují v Adenském zálivu. Tam by mohla být na pomoc vyslána i plavidla pod vlajkou EU.

Ve vodách u somálského pobřeží hlídkují vojenská plavidla už osmi zemí, mezi nimi Ruska, Indie a Spojených států. A právě ruské námořnictvo včera oznámilo, že do oblasti chce poslat posily. Již nyní zde hlídkuje fregata Neustrašimyj, kterou by však podle admirála Vladimira Vysockého měly posílit další lodě.

Vysockyj už v září prohlašoval, že ruská plavidla budou operovat samostatně. Tento měsíc se ale posádka Neustrašimého podílela společně s britskou fregatou Cumberland na pronásledování pirátů, kteří zaútočili na loď plující pod dánskou vlajkou.

V Káhiře se včera sešli zástupci zemí v okolí Rudého moře, aby projednali možnosti boje proti pirátství v regionu kolem somálských břehů.

Situaci řešila i Rada bezpečnosti OSN, která schválila uvalení nových sankcí na Somálsko. Postihy zahrnují cestovní embarga a zmrazení bankovních kont komukoliv, kdo se podílí na násilnostech v zemi, včetně pirátství.

Pirátství začíná má mít ničivý dopad na plavbu v Rudém moři - některé společnosti již dávají přednost jiným trasám. Například kolem mysu Dobré naděje, která je sice delší a nákladnější, ale také bezpečnější. Poplatky za použití Suezského průplavu přitom tvoří třetí největší zdroj příjmů pro egyptskou ekonomiku.

Počet plavidel, která piráti v oblasti Adenského zálivu a Indického oceánu letos přepadli, se pomalu blíží ke stovce, přičemž téměř čtyř desítek z nich se útočníci skutečně zmocnili.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...