Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Piráti tvrdí, že Česko může přijít o miliardy kvůli obstrukcím kolem zákona

Dvojka pražské kandidátky volební koalice Piráti a Starostové Jakub Michálek (31. května 2021) foto: Stadler JakubMAFRA

Česku podle Pirátů hrozí, že může přijít o miliardy z Národního fondu obnovu, pokud nebude přijata včas novela zákona o skutečných majitelích, kterou připravuje vláda. ANO pohrozilo podle Pirátů obstrukcemi, pokud se znění zákona neupraví tak, aby nebyl předseda ANO Andrej Babiš považován za skutečného majitele Agrofertu. ANO takovou interpretaci odmítlo.
  15:39

Schválením zákona podmiňuje Evropská komise vyplacení 179 miliard korun dotací z Národního plánu obnovy, uvedli Piráti. Místopředseda ANO Radek Vondráček označil jejich vyjádření za lež.

Šéfka klubu ANO Alena Schillerová a bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček podle Pirátů pohrozili obstrukcemi při projednávání předpisu. „Babiš je připraven zablokovat 179 miliard z EU pro Česko, které mají jít třeba na léčbu rakoviny či opravu silnic a železnic, pokud se nevypustí v připravovaném zákoně o evidenci skutečných majitelů část, která se dotýká i Babiše a Agrofertu,“ uvedl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

„Koalice má na tom plnou shodu. Zákon musí být projednán v původní podobě,“ uvedl Michálek. Aby Evropská komise uvolnila první platbu, musí Sněmovna urychleně novelu zákon schválit, jsou přesvědčeni Piráti.

Michálek je Babišem posedlý, říká Vondráček

„Pan Michálek je už panem Babišem tak posedlý, že je schopen si prostě vymýšlet,“ ohradil se Vondráček. Jednání podle něj svolal ministr spravedlnosti Pavel Blažek, protože chtěl probrat možnost schválení zákona ve zrychleném řízení. „Řekli jsme mu, že pokud bychom zrychlené projednání měli podpořit, mělo by jít o čistou transpozici evropské směrnice. To je celé,“ uvedl Vondráček. O obstrukcích nebo blokování Sněmovny nebyla vůbec řeč, říká.

„Politický boj je jedna věc, ale považuji za nepřijatelné, aby politik takto zjevně lhal. Naše vláda tyto peníze vyjednala, a nedávalo by žádný smysl, kdybychom je teď zablokovali,“ uvedl Vondráček k penězům z Národního plánu obnovy.

Piráti chtějí iniciovat změnu jednacího řádu, která by ve Sněmovně zabránila obstrukcím. Šéfka komory Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 minulý týden Deníku N řekla, že ve Sněmovně vznikne pracovní skupina, která má bránit paralýze jednání. Činnost komory v posledních měsících opoziční obstrukce několikrát zcela zablokovaly.

Obstrukce ochromily i schůzi Sněmovny

„Paralyzujete celý parlament kvůli zájmům jednoho člověka,“ řekl šéf poslanců Pirátů Michálek na mimořádné schůzi Sněmovny začátkem května.

Skutečným důvodem obstrukcí na schůzi byla podle šéfa poslanců ANO novela zákona o střetu zájmů, která byla také jedním z bodů mimořádné schůze, ale Sněmovna se k jednání o novele nedostala. Poslancům i členům vlády má novela zcela zakázat vlastnit média.

ANO se v tomto případě k obstrukcím předem přihlásilo. Hnutí ANO oznámilo, že bude ve Sněmovně blokovat jednání o novele zákona o střetu zájmů.

„Jako hnutí ANO využijeme všechny nástroje, které opozice má, aby měl šanci náš návrh. Obstrukce je legálním nástrojem,“ řekl ve Sněmovně předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček z ANO.

Autoři: ,