Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Pirátská zátoka nevysychá

Česko

ÚHEL POHLEDU

Minulý pátek odsoudil švédský soud čtyři zakladatele internetového serveru The Pirate Bay (Pirátská zátoka) k ročnímu vězení a pokutě za napomáhání nelegálnímu šíření autorských děl. Šampaňské ovšem v kancelářích zábavního průmyslu bouchalo předčasně. Pirátská zátoka totiž nevysychá.

Internet je plný informací.

A nejenom to. Je plný hudby, filmů, počítačových programů.

Tato data, jež podle některých odhadů tvoří až 80 procent všech, která světovou sítí protečou, jsou ale současně její šedou zónou.

Pokračování na straně 13

Vojtěch Bednář

Pirátská zátoka nevysychá

Dokončení ze strany 1

Lidé, kteří internet používají, si hudbu, filmy, seriály a tak dále pomocí sítě stahují zadarmo, mimo kontrolu majitelů autorských práv – tedy pirátsky. Myslíte si, že je to nepořádek? Hudební vydavatelé a filmová studia si to myslí také. Prozatím posledním důsledkem bylo odsouzení zmíněných čtyř zakladatelů patrně nejznámějšího serveru, který umožňuje multimédia stahovat, je třeba dodat, že odsouzení prozatím nepravomocné. Věc je ale o něco složitější. Dotýká se totiž samotné podstaty toho, čemu se někdy říká „zábavní průmysl“. Toho, co začíná ve filmových a hudebních studiích a končí v obchodě s CD třeba ve vaší ulici.

Zábava ve smyslu multimédií, tedy hudby a obrazu, se během 20. století stala objektem průmyslové výroby. Ti, kteří se oboru věnují, mají jen málo společného se skutečnými umělci. Film nebo hudební CD dostává k posluchači komplikovaný a nákladný distribuční řetězec. Příchod internetu a některých dalších technologií způsobil, že se tento řetězec stal zbytečným. Zábava se totiž dematerializovala. K tomu, abyste si poslechli nahrávku vaší oblíbené hudební skupiny nebo pustili film, nemusíte mít v ruce nic fyzického. Žádnou pásku, desku, kompaktní disk. Obsah k vám doteče prostřednictvím internetu, díky výměnným sítím. Ovšem ne od oficiálních distributorů, nýbrž od jiných uživatelů, lidí, jako jste vy – zadarmo. Server The Pirate Bay, jehož zakladatelé byli v pátek odsouzeni, takovou výměnu nerealizuje, ale pouze zprostředkovává. V systému, na němž je založen a který se jmenuje BitTorrent, funguje jako telefonní seznam.

Dematerializovaná zábava Představitelé zábavního průmyslu, kterým se podařilo dosáhnout odsouzení „nenáviděných“ pirátů, se z něj radují, ale na tom, že většinu informací na internetu představuje jejich hudba a filmy kopírované „načerno“, to nic nezmění. I kdyby totiž Pirátská zátoka přestala fungovat, existují desítky jiných „telefonních seznamů“. A nejen to. Na internetu posledních deset let probíhá pomalá evoluce spočívající v tom, že méně efektivní služby pro výměnu informací jsou nahrazovány efektivnějšími. Typickým krokem, při němž dochází k příchodu nové technologie pro sdílení multimédií, přitom bývají soudní rozhodnutí nad představiteli technologie starší. Případ The Pirate Bay by přitom mohl být ukázkovým příkladem.

Pirátsky šířená zábava k internetu přivedla mnoho z jeho uživatelů a změnila jim život. Některé firmy, které zajišťují připojení k síti, ve svých reklamách lákaly zákazníky na to, že na internetu jsou nejnovější filmy a muzika. Myslí se tím samozřejmě výměnné sítě. Dostupnost dematerializované zábavy způsobila, že si dnes můžeme koupit multimediální přehrávač za několik set korun a kapesní videopřehrávač nepatrně dražší. Prázdné CD nebo DVD stojí jednotky korun jen díky tomu, že jsou vyráběny v ohromném množství. Proč? Aby na ně byly vypalovány „načerno“ stažené filmy a hudba. Dokumenty a další „vážný“ obsah počítačů by totiž ve většině případů dokázalo uchovat jediné médium. Díky sdílení dat prosperují výrobci zábavní elektroniky, disků, počítačových komponent, firmy připojující k internetu, vyvíjející příslušné programy. Jen zábavní průmysl, zvyklý na to, že od počátků minulého století vždy prodával „produkt“ v krabici s barevným potiskem, toho zatím neumí využít. A tak se svá práva snaží chránit žalobami a tlakem na změnu zákonů (naposledy neúspěšně ve Francii). Výsledkem je, že počet uživatelů internetu a služeb, jež umožňují stahovat multimédia, utěšeně stoupá.

Páteční rozsudek nad Peterem Sundem, Fredrikem Neijem, Gottfridem Svartholmem a Carlem Lundströmem, zakladateli The Pirate Bay, výměnu hudby a filmů po internetu nezastaví ani neomezí. Nejen z důvodů, které byly uvedeny výše, ale hlavně proto, že tato funkce je vetknuta do základů současného internetu. Množství lidí, kteří z ní mají prospěch, extrémně převažuje nad množstvím těch, kterým škodí. Pirátská zátoka tak (a nejenom prozatím) rozhodně nevysychá. Zvláště uvědomíme-li si, že spíše než o zátoku jde o oceán.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| VOJTĚCH BEDNÁŘ, sociolog

Autor: