Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Písmo z povodí Indu čeká na luštitele

Česko

UKÁZKA Z KNIHY O VĚDĚ

První svědectví o přítomnosti člověka v Indii pocházejí z doby paleolitu. Jedná se o úlomky opracovaného kamene nalezené v povodí Sóánu, vedlejšího přítoku Indu. Nejstarší indické umělecké dědictví se však datuje do mezolitu a neolitu. Tvoří je řada kreseb v jeskyních, jež se většinou nacházejí nedaleko města Bhópál v Madhjapradéši. Nejslavnějším nalezištěm je jeskyně Bhimbetka ležící 46 kilometrů jižně od Bhópálu, v níž lze spatřit lovecké, hudební a taneční výjevy, bojující zvířata, sběr medu i pohřební rituály.

V různých částech subkontinentu jsou pak roztroušena naleziště z doby neolitu, během níž probíhal přechod od nomádského k usedlému způsobu života. Mezi přední naleziště patří Méhrgarh na úpatí Bolánského průsmyku, který propojuje přes Kvétu a Kandahár povodí Indu s íránskou náhorní plošinou. Nejstarší vrstva této archeologické lokality se datuje do 6. tisíciletí př. n. l. a je mimořádně zajímavá. Umožňuje totiž sledovat postupný vývoj od zemědělského sídla k městskému - kontinuita sídliště je doložena po dobu několika tisíciletí. Sídla datovaná mezi 6. a 4. tisíciletí bývají zpravidla středisky zemědělské a pastevecké činnosti.

Velký význam mělo objevení civilizace povodí Indu. Nepředstavovalo pouze jeden z největších archeologických nálezů, ale sehrálo též zásadní roli při novém formulování poznatků o indických dějinách. Pro civilizaci povodí Indu je příznačné dodnes nerozluštěné písmo, z něhož se nám dochovalo 400 znaků nalezených v početně proměnlivých uskupeních, obsahujících čtyři až deset prvků. Nepatrná část těchto znaků se dochovala na hliněných nádobách.

Významnější je však jejich výskyt na souboru předmětů, které již po celá desetiletí fascinují badatele svou tajemností: jedná se o proslulá steatitová pečetidla čtvercového či obdélníkového tvaru se stranami dlouhými 17 až 30 milimetrů a s charakteristickým výčnělkem s provrtaným otvorem v zadní části. Pečetidel se nalezlo kolem tří tisíc, ponejvíce v Mohendžodaru, a pokud se týká jejich použití, převládá názor, že sloužila ke kolkování dokumentů a zboží.

Vedle domnělých krátkých nápisů jsou na pečetidlech vyryty i obrázky, které představují nejcennější a zároveň i nejúchvatnější nálezy, jež nám zmíněná kultura zanechala. Mezi vyobrazeními vynikají ta se zvířecími motivy; na prvním místě jednorožec.

Knihu Maria Angelilla nazvanou Indové vydalo nakladatelství Euromedia Group. Text zkrátila a upravila redakce Lidových novin.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...