Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Pište anglicky. Začíná soutěž

Česko

Soutěž pro mladé autory s názvem The IMPAC Czech Young Writers Award právě vyhlásila druhý ročník v České republice.

Zvýšit zájem o literaturu a také o studium anglického jazyka – takový je cíl mezinárodní Ceny mladých autorů IMPAC, kterou spolupořádá poradenská společnost IMPAC, Lidové noviny a První obnovené reálné gymnázium. Její druhý ročník v České republice byl právě zahájen. Soutěž byla stejně jako v loňském roce vyhlášena ve třech věkových kategoriích – do 15 let, do 17 let a do 19 let. Úkolem účastníků soutěže je sepsat povídku v angličtině v maximálním rozsahu 1500 slov. Téma druhého ročníku zní „Dreams That May Come True“, tedy „Sny, které se mohou vyplnit“.

Vítězové jednotlivých kategorií získají finanční odměnu ve výši deseti tisíc korun a absolutní vítěz potom bude pozván, společně s dalším rodinným příslušníkem, na slavnostní vyhlášení Mezinárodní dublinské literární ceny IMPAC. Během tohoto pobytu budou mít příležitost setkat se s autorem vítězného románu, který bude vyhlášen 12. června. Vloni se jím stal norský autor Per Petterson a jeho román Jít krást koně, který již byl přeložen do češtiny.

V Dublinu se český vítěz studentské soutěže zúčastní rovněž literárních seminářů na proslulé Trinity College, kde studoval nositel Nobelovy ceny za literaturu Samuel Beckett, dále prohlídky irské metropole a jejího okolí a také setkání se studenty, kteří zvítězili v dalších zemích. Ten oblek není pro mě V prvním ročníku byl předsedou poroty věhlasný prozaik Arnošt Lustig. V letošním roce se této pozice ujal Martin Hilský, profesor anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Překladatel, který se v posledních letech věnuje dramatickému a básnickému dílu Williama Shakespeara, byl v roce 2001 za zásluhy o šíření anglické literatury v České republice jmenován čestným členem Řádu britského impéria.

Dalšími členy poroty pak jsou Petr Fantys, překladatel, kritik a učitel anglického jazyka na Prvním obnoveném reálném gymnáziu, a Justin Quinn, básník, kritik a překladatel, působící v Ústavu anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Soutěž o Cenu mladých autorů IMPAC, jejíž snahou je především ocenit umění písemně se vyjadřovat a taktéž komunikovat v anglickém jazyce, se poprvé uskutečnila v americkém státě Connecticut, následně se rozšířila rovněž do Thajska, Malajsie a Finska. V loňském roce se konal první ročník této soutěže nejen v České republice, ale i v Polsku a Ruské federaci.

Prvního ročníku, jehož téma znělo „cizinec“, se zúčastnily více než dvě stovky českých studentů. Vítězem v kategorii do 15 let se stal David Randl za text Bohemian in Prague... Foreigner?, v kategorii do 17 let porotu nejvíc oslovil Matouš Turek a jeho Sophocles, Rimbaud and Eliot: An Evolution of Estrangement. Zvláštní čestné uznání za originalitu a nápaditost si vysloužil příspěvek s názvem Stranger od Ronalda Winklera.

V kategorii nestarších studentů do 19 let si pak cenu pro vítěze odnesla Jana Frejová za dílo This Suit Does Not Suit Me (Tenhle oblek není pro mě). Právě tomuto textu porota také přiřkla celkové vítězství v prvním ročníku české Ceny mladých autorů IMPAC.

***

Jak se soutěže zúčastnit

Cena byla vyhlášena ve třech kategoriích (zúčastnit se mohou pouze občané ČR): – A do 15 let – B do 17 let – C do 19 let

Maximálně 1500 slov na téma „Dreams That May Come True“ – „Sny, které se mohou vyplnit“

Příspěvky zasílejte jako přílohu e-mailu do 25. března na: impac@porg.cz – v hlavičce vlastního textu uveďte své jméno a příjmení – v těle e-mailu uveďte: jméno a příjmení datum narození kontaktní údaje název povídky = název souboru

Slavnostní vyhlášení proběhne 25. května v Praze

Vítězové jednotlivých kategorií obdrží cenu ve výši 10 000 korun, absolutní vítěz bude navíc pozván, společně s některým rodinným příslušníkem, na vyhlášení Mezinárodní literární ceny IMPAC v červnu v irském Dublinu.

Více informací najdete na internetové adrese: www.porg.cz

Autor: