Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Pište oceláři, nabádají aktivisté

Česko

Svérázný boj o čistotu ovzduší: do Mittalu mají chodit protestní SMS

OSTRAVA Nezvyklou formu nátlaku na ostravské ocelárny Mittal zvolili právníci Ekologického právního servisu. Vyzvali lidi, aby protestovali svým mobilním telefonem tak, aby se každý protest objevil přímo ve služební elektronické poště generálního ředitele oceláren Sanjay Samaddara.

Ekologové včera zveřejnili číslo, na které mají lidé SMS se svým jménem posílat. Půjde o e-mail s požadavky aliance, která si dala název Nebe nad Ostravou. K hlavním požadavkům patří okamžité snížení škodlivých emisí vypouštěných z největší české ocelárny.

Alianci tvoří kromě Ekologického právního servisu a dalších nevládních organizací rovněž lidé z ostravských Radvanic a Bártovic, kteří založili občanské sdružení Vzduch. „Naším cílem je přimět Arcelor Mittal k zodpovědnosti,“ vysvětluje snahy aliance předseda sdružení Radim Chrapek. Právě obvod Radvanice a Bartovice leží v těsné blízkosti ocelárny.

Aliance Nebe nad Ostravou se na vedení Arcelor Mittalu obrací s pěti požadavky na okamžité řešení stavu znečištěného ovzduší. Ekologové rovněž požadují uzavření smlouvy ocelárny s Ekologickým právním servisem, případně městským obvodem či samotným městem, aby se huť pod hrozbou finančních sankcí zavázala k plnění předem stanovenému harmonogramu.

Jakoukoli možnost uzavření takové smlouvy s Ekologickým právním servisem však včera mluvčí Mittalu Věra Breiová odmítla. „Snažíme se být maximálně transparentní, se všemi našimi postupy seznamujeme veřejnost. Naše připravované miliardové investice jsou historicky největšími, které jsou v regionu do ekologie vkládány,“ tvrdí. Otevřený dopis s požadavky aliance ještě včera neměla k dispozici.

Zástupci Arcelor Mittal se snaží přesvědčit veřejnost na Ostravsku, že to s ekologií myslí vážně. Předseda představenstva Sanday Samaddar slibuje, že díky miliardovým investicím bude ocelárna do roku 2011 jedním z ekologicky nejpříznivějších obdobných provozů v Evropě. Zřídili i zelenou linku pro občany, kam mohou volat své dotazy ohledně životního prostředí, a vysazují v Ostravě a okolí celkem 1111 stromů.

Opatření ocelárny však jejím kritikům nestačí. Chtějí zlepšení okamžitě. Ekologický právní servis podal v souvislosti s bývalou Novou hutí letos již čtyři žaloby. V prvních dvou u Městského soudu v Praze ekologové požadují zvrácení rozhodnutí krajského úřadu v Ostravě a ministerstva životního prostředí, které souhlasily s rozšířením výroby v ocelárně. Podle ekologů krajský úřad i ministerstvo postupovaly při vydání povolení nezákonně. Ve dvou dalších žalobách podaných u ostravských soudů zastupují právníci občany Radvanic a Bartovic. Žaloby obviňují ocelárnu, že vypouštěním velkého množství emisí zasahuje do osobních práv občanů. A požadují okamžitou nápravu. „Studie jednoznačně dokládají, že Arcelor Mittal Ostrava je původce emisí a měl by být jako původce odpovědný. Jsme zvědavi, jak k tomu české soudy přistoupí,“ říká Pavel Franc z Ekologického právního servisu. Projednávání těchto žalob bude tuzemskou premiérou. Aliance Nebe nad Ostravou včera uvedla do provozu své webové stránky. Na adrese www.nebenadostravou. cz se lze mimo jiné seznámit i s tím, kolik SMS již bylo předsedovi představenstva ocelárny zasláno. Osmikorunový poplatek za SMS jde podle právníků servisu na režii firmě Agmo, která operaci, tedy příjem SMS a následné odeslání e-mailu na adresu generálního ředitele, technicky zajišťuje. „My z těchto peněz nemáme nic,“ ujišťuje Pavel Franc.

I ocelárna již několik měsíců provozuje své webové stránky s názvem www.prozelenouostravu.cz. Na nich informuje o svých ekologických projektech, k dispozici je například i počítadlo, kolik již ocelárna vysadila stromů.

Stav ovzduší se na Ostravsku stal jedním z velkých předvolebních témat uplynulých krajských voleb. U vítězné sociální demokracie se dostal na čtvrtou příčku v programových prioritách, hned po zdravotnictví. „Chceme požádat nově vznikající vedení kraje, aby se k alianci přidalo,“ plánuje Pavla Skýbová z občanského sdružení.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: