Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Pitr: Češi po mně chtějí tajné informace

Česko

PRAHA Právníci ministerstva spravedlnosti zahájili bitvu o vydání uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Švýcarským úřadům poslali první list, v němž úřadu hlásí, že pracují na extradiční žádosti. Zároveň o sobě poprvé od zadržení švýcarskou policií dal vědět sám Pitr.

„Začala oboustranná komunikace. Naši experti se spojili s experty švýcarského ministerstva a odeslali první neoficiální žádost, kde říkají, že budeme usilovat o vydání pana Pitra do České republiky,“ uvedl včera Pospíšil.

Jenže naději na úspěch hned vzápětí utlumil jinou novinou. Z reportu, jenž poslala švýcarská strana do Česka, plyne, že Švýcaři Pitra zadrželi kvůli daňovým únikům. Tedy kvůli daňovému deliktu, za který byl odsouzen v roce 2006, a dále kvůli machinacím s akciemi podniku Setuza, za což mu soud vyměřil trest letos na jaře. „Jednalo se o rozsudky, které se dotýkají daňové činnosti,“ uvedl Pospíšil, na základě čeho švýcarští policisté jednali. To ale podle expertů snižuje šance, že švýcarské úřady zadrženého Pitra do Česka vydají. Totiž: případ daňového úniku mají Švýcaři za promlčený. A stejné riziko hrozí i u druhé kauzy.

„My ale překládáme úplně všechny rozsudky a zašleme oba zatýkací rozkazy,“ snažil se ministr rozptýlit obavy.

Haló, tady Pitr Ústy svého právníka promluvil poprvé i zadržený podnikatel. Do Česka poslal vzkaz, že se bojí o svůj život. České úřady se o něj nezajímají proto, aby si odseděl trest za případné delikty. „Tomáš Pitr dlouhodobě namítá, že trestní řízení proti němu byla a jsou vedena primárně proto, aby na něj byl vyvíjen nátlak ohledně záležitostí jeho majetku a jeho obchodních aktivit. A dokonce ohledně poskytnutí důvěrných informací, z jejichž držení je podezříván,“ uvedl v prohlášení Pitrův právník Jan Křivánek. O Pitrovi se totiž například mluví jako o muži, který vlastní takzvaný Mrázkův archiv, tedy souhrn informací, které zavražděný podnikatel sbíral.

Pitr si navíc postěžoval, že český stát porušuje jeho práva na spravedlivý proces. Na útěku ve Švýcarsku tak vyčkával, jak dopadnou stížnosti a dovolání k českým a evropským soudům, které ve svých případech podal.

***

KAUZA PITR

* V roce 2000 policie obvinila Pitra kvůli podezřelým obchodům s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Později přibyla obžaloba z daňových úniků. * V roce 2006 uložil Vrchní soud Pitrovi trest za daňové delikty. * Pitr, který neuspěl s žádostí o nový proces, nenastoupil do vězení. Soud na něj proto vydal tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Pitr se začal skrývat v zahraničí. * Na podzim roku 2008 vyšlo najevo, že se Pitr ukrývá ve Švýcarsku. * Letos v lednu dostal Pitr v nepřítomnosti další trest, tentokrát za podezřelé obchody s akciemi Setuzy. Pitr podal dovolání k Nejvyššímu soudu. * Na základě stížnosti pro porušení zákona, kterou podala tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, nařídil Nejvyšší soud znovu projednat návrh na obnovu řízení v Pitrově daňové kauze. * Letos v červenci Pitra zadržela švýcarská policie.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...