Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Pitr je ve vazbě. Začíná boj o čas

Česko

Pokud by Češi nestihli dokončit žádost o Pitrovo vydání v termínu, byl by podle švýcarských zákonů volný

PRAHA Ještě v úterý ministr vnitra Radek John rozverně přirovnával dopadení podnikatele Tomáše Pitra k zákroku, při němž američtí vojáci zajali někdejšího iráckého vůdce Saddáma Husajna.

„Bude to na úrovni zprávy, kdy generál téměř on-line oznamoval We got him – máme ho,“ maloval si John.

Řediteli speciálního policejního útvaru, který Pitrovo dopadení zařídil, sliboval ministr láhev nejlepšího vína. „Zeptám se ho, jaké víno pije, a dostane nejlepší z té odrůdy,“ dodal John.

Jenže v praxi už zástupci státu opouštějí silácké výroky a přiznávají: vydání bude boj o čas. Na doručení žádosti mají představitelé tuzemské justice osmnáct dní. A lhůta běží už od Pitrova dopadení, tedy od noci z pondělí na úterý.

Základem každého návrhu na extradici, tedy vydání, musí být úředně přeložený rozsudek a dále zdůvodnění, proč by cizí stát měl žádosti vyhovět.

A právě příprava podkladů, které ve výsledku zaberou desítky, v Pitrově případě prý dokonce i stovky stran, musí podle Pospíšilova úřadu proběhnout v šibeničním termínu.

„Požádali jsme o prodloužení lhůty na čtyřicet dní. Zatím ale pracujeme s tou původní,“ uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Zpožděná žádost = Pitr je volný Pokud by jeho podřízení nestihli dokončit žádost v termínu, byl by Pitr podle švýcarských zákonů volný. „Pokud žádost nedorazí včas, je zadržený z vazby propuštěn na svobodu,“ stojí v materiálu, který na svých webových stránkách zveřejnilo tamější ministerstvo spravedlnosti. Takový scénář však politici ani policisté oficiálně nepřipouštějí. „Věřím našemu systému, jinak bych tady nemohl sedět a dělat svoji práci,“ tvrdí šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Také on se chystá promluvit si se švýcarskými protějšky. Na rozdíl od justice však bude v pozici toho, kdo se ptá. „Musíme si se styčným důstojníkem vysvětlit tu situaci, při níž Pitr napoprvé uprchl,“ říká Šlachta.

Odmítá však teorii, že by Švýcaři nechtěli spolupracovat a nechali podnikatele napoprvé upláchnout. „To ne, tam šlo spíše o to, že mají jinak nastavený způsob, jakým se v daných zásazích postupuje,“ vysvětluje Šlachta.

Sám Pitr zatím odmítá s médii komunikovat. A to i přes svého advokáta Jana Křivánka. „S klientem jsme domluveni, že zatím nebudeme poskytovat žádná stanoviska,“ tvrdí nekompromisně advokát. Spor o vydání se může natáhnout až na jeden rok Oficiálně známé je tak pouze to, že Pitr zamítl možnost, aby byl okamžitě vydán do Česka. Následně byl převezen do provizorní vazby. Místo jeho pobytu však mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli nechtěl z „bezpečnostních důvodů“ prozradit.

Mluvčí zároveň odhadl, že spor o vydání Pitra se může natáhnout až na rok. „Pokud člověk odporuje a využije všechny právní prostředky, může to trvat až rok,“ dodal Galli.

***

TOMÁŠ PITR

*V červnu 2006 byl Pitr odsouzen za daňové delikty z roku 1994 k pětiletému trestu vězení.

* Místo nástupu trestu však uprchl a tři roky se skrýval v zahraničí. * Podnikatele dopadla v noci z pondělí na úterý švýcarská policie. Česká justice nyní požádá o vydání Pitra zpět do vlasti.

* Pitrův případ leží po zásahu exministryně spravedlnosti Daniely Kovářové znovu na stole pražského městského soudu.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...