Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Pitr ještě nechce do vězení, narodilo se mu dítě

Česko

  17:24
Praha - Podnikatel Tomáš Pitr, který byl pravomocně odsouzen k pětiletému vězení za daňové delikty z roku 1994 a příští pátek má nastoupit do věznice v Hradci Králové, požádal soud o třítýdenní až měsíční odklad nástupu. Před třemi týdny se mu totiž narodilo dítě.

23 milionů. O tolik měli podle pražského městského soudu ukrátit stát na daních a Tomáš Pitr. foto: Lidové noviny

"Chtěl bych ještě s přítelkyní chvíli být," řekl dnes Pitr. Soud o jeho žádosti ještě nerozhodl. Soudce Petr Novák, který má Pitrovu kauzu na starosti, je totiž na dovolené. "Vrátí se až příští týden, pak mu žádost pana Pitra bude předložena," uvedla pracovnice soudu.

Pitr také po soudu chce změnu věznice. Hradec Králové mu totiž byl přidělen kvůli trvalému bydlišti ve Slatiňanech, Pitr a jeho blízcí ale pobývají v Praze. Pokud soud Pitrovi vyhoví, je možné, že se řízení, v němž podnikatel žádá o nový proces a které je naplánováno na 22. září, zúčastní ještě jako odsouzenec na svobodě. Pitr ale již dříve uvedl, že je k nástupu do cely připraven.

Výzvu k nástupu trestu již soud podle informací agentury ČTK poslal i dalším Pitrovým spoluodsouzencům, všichni mají termín 15. září. Podnikatelé Miroslav Provod a majitel karlovarského golfového areálu Jiří Syrovátka si mají pětiletý trest odpykávat v pražské pankrácké věznici, uprchlý podnikatel Vratislav Romanovský, který dostal šest let, má nastoupit do cely v pražské Ruzyni. Potvrzení o tom, že si obsílky vyzvedli, však soud zatím ani od nich nemá.

Nejmírněji soudy potrestaly advokáta Milana Jungra, který dostal podmíněný trest. Pitr jako jediný zatím podal žádost o nový proces.

Pitr je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Ve dvanáct let starém případu byl počátkem června s dalšími čtyřmi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní. Podnikatelé sice od počátku vinu odmítali, podle rozsudku však s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudů ošidili o 51 milionů korun.

V prvním kole líčení nejdřív padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek. Všichni odsouzení avizovali, že podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Politické pozadí
O Pitrův případ se zajímá i Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun, podle kterého soudy jednaly na politickou objednávku a v zájmu vlády Jiřího Paroubka. Šalamoun proto bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce požádal, aby podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona ve prospěch odsouzeného a aby Pitrovi odložil nástup do vězení. O podnětu zatím zřejmě nebylo rozhodnuto.

Paroubek před časem Pitra obvinil z rozpoutání aféry kolem privatizace Unipetrolu, v níž je z braní úplatku podezřelý bývalý šéf premiérova kabinetu Zdeněk Doležel (ČSSD). Podivné dodnes zůstávají i okolnosti prosincového zatykače na Pitra, podle něhož za tímto krokem stály tajné služby. Pitr je také často zván na policii kvůli svým údajným kontaktům s uprchlým miliardářem Radovanem Krejčířem. Sám čelí ještě stíhání v souvislosti se Setuzou za údajnou třičtvrtěmiliardovou škodu.

Autor: