29. května 2007 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pitr oddaluje nástup do vězení

Tomáš Pitr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Pitr. | foto: Lidovky.cz

PRAHA  Pražský městský soud odeslal Tomáši Pitrovi písemnou výzvu, aby se dostavil do vězení. Podnikatel si má odpykat pětiletý trest za daňové delikty. Výzvu si Pitr mohl vyzvednout dnes, ale nechal si ji poslat, čímž svůj nástup oddálil.

Kdyby si výzvu vyzvedl, musel by nastoupit do vězení už ve středu. Teď ale má ještě čas, dokud ji nedostane do vlastních rukou. Pitr dostal pětiletý trest vězení za daňové delikty. Je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Ve dvanáct let starém případu byl s Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní. Provod byl rovněž odsouzen k pěti letům. Také on dostane výzvu k nástupu do věznice.

Na to, zda Pitr nastoupí do 31. května do vězení, si mohou vsadit i občané u sázkové kanceláře Fortuna, která o tom dnes informovala ČTK. Bookmakeři Fortuny předpovídají, že Pitr do vězení spíše nastoupí. Přesto na to a na případný opak vypsali poměrně vyrovnané kursy. "Domnívám se, že Pitr bude se svými právníky hledat každou skulinku, jak se vyhnout uvěznění," vysvětlil hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák. Kurs na to, že Pitr do vězení nastoupí, je 1,65:1. Pro opak je 2,1:1.

Podnikatelé sice od počátku vinu popírali, podle rozsudku však s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudů ošidili o 51 milionů korun. V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek.

Harddisky nic dedokázaly
Podnikatelé poté neúspěšně žádali obnovu procesu. Jako nové důkazy předložili harddisky z počítačů s účetnictvím firmy Centrum, v níž kdysi Pitr působil. Soud ale nepřesvědčili o tom, že by měl být případ znovu projednán. Znalec v oboru ekonomie uvedl, že zaznamenané údaje jsou jen torzem účetnictví, z něhož nelze dovodit, zda byl uplatňován nárok na vrácení DPH. V účetnictví podle něho ale byly závady a nesrovnalosti v datování.

Ve vězení zatím nejsou ani další dva odsouzení, kteří dostali nepodmíněné tresty. Majiteli karlovarského golfového areálu Jiřímu Syrovátkovi, který dostal pět let vězení, soudce povolil odklad nástupu do výkonu trestu ze zdravotních důvodů o půl roku. Syrovátka se má podrobit operaci, a pokud bude jeho stav dobrý, měl by nastoupit do vězení koncem listopadu.

Podnikatel Vratislav Romanovský, který dostal šest let, žije v Austrálii a je na něho vydán mezinárodní zatykač. Někdejší likvidátor firmy Centrum Milan Jungr byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!