Pittsburgh se udržel ve hře

Detroit ve třetím utkání finále Stanley Cupu ztratil vedení a nechal tak domácí hokejisty snížit stav série

PITTSBURGH/PRAHA Úleva, ale taky velké nadšení. Hokejisté Pittsburghu Penguins uspěli ve třetím utkání finále Stanley Cupu, když na svém ledě zvítězili nad Detroitem Red Wings 4:2.

Penguins si po utkání mohli hodně oddechnou, v první třetině totiž Detroit vedl 2:1, a kdyby utkání dotáhl do vítězného konce, tak už by se v sérii dostal do brejku 3:0 na zápasy. Jenže Pittsburgh se díky skvělému výkonu gólmana Marc-Andreho Fleuryho, třem asistencím nejproduktivnějšího hráče play off Jevgenije Malkina a také jisté dávce štěstí dokázal vrátit zpět do bojů o Stanley Cup.

„Jsem za Fleuryho strašně šťastný,“ vyprávěl po utkání útočník Maxime Talbot. „V prvním i ve druhém zápase byl trochu kritizován, ale tentokrát bitvu gólmanů vyhrál. Moc mu věřím, je neuvěřitelný. Jestli bych měl možnost vybrat si jakéhokoliv brankáře v lize, tak by to byl Fleury a teď to potvrdil,“ dodal Talbot, který v utkání vstřelil dva góly.

Penguins našli slabinu Detroitu, je to hra v oslabení Pittsburgh dokázal proměnit dvě přesilové hry ze tří a Red Wings tak svému soupeři odhalil slabiny. „Dá se říct, že to je jejich Achillova pata,“ komentoval detroitskou hru v oslabení expert Kanadské televize TSN Bob McKenzie. „Detroit v tomhle play off dostal gól v oslabení téměř v každém zápase. I ve třetím finále rozhodly přesilovky,“ připomněl McKenzie.

Vítěznou branku vstřelil v početní výhodě obránce Sergej Gončar. Právě on je pro tým tím uklidňujícím faktorem. „On je neustále klidný, za jakékoliv situace. Dodává týmu pohodu,“ hodnotil kapitán týmu Sidney Crosby.

Sám se ale střelecky trápí a přesnou mušku zatím nemá ani další hvězda Malkin. Ten ale vše vynahrazuje v nahrávkách. Ruský útočník totiž asistoval u prvních pěti branek Pittsburghu ve finálové sérii a stal se tak jediným hráčem, kterému se to povedlo. Malkin je navíc s třiatřiceti body prvním hokejistou, který od roku 1996 překonal v play off hranici třiceti bodů, ty tenkrát nasbíral Jose Sakic.

Pittsburgh měl ve třetím finále ještě dalšího pomocníka. Hrálo pro něj totiž i štěstí. Rozhodčí si třeba v závěru druhé třetiny nevšimli, že domácí hrají se šesti hráči v poli. „Byli jsme tam takhle přes dvacet vteřin a měli i pár šancí. Bylo to výborné,“ radoval se rozesmátý Talbot. Penguins hostí dnes v noci čtvrtý finálový duel.

***

Pittsburgh - Detroit 4:2 Branky a nahrávky: 5. Talbot (Malkin, Letang), 16. Letang (Malkin, Gončar), 51. Gončar (Malkin, Crosby), 60. Talbot (Fedotěnko) - 7. Zetterberg (Leino, Franzén), 12. Franzén (Zetterberg, Kronwall). Rozhodčí: Devorski, LaRue -Amell, Racicot. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:1. Střely na branku: 21:29. Diváci: 17 132. Třetiny: 2:2, 0:0, 2:0. Stav série: 1:2.