Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PKN Orlen prohrál, Babiš získá dvě miliardy

Česko

PRAHA Andrej Babiš zřejmě upevní své postavení v žebříčku nejbohatších Čechů. Společnost Agrofert patřící tomuto českému podnikateli uspěla u pražského soudu s žalobou proti polské ropné firmě PKN Orlen. Podle rozhodnutí arbitrů musí Orlen Agrofertu vyplatit 77,2 milionu eur, v přepočtu přes dvě miliardy korun. Informoval o tom server iDnes.cz.

Předmětem sporu jsou smlouvy, podle nichž měl Agrofert získat část petrochemického holdingu Unipetrol. PKN Orlen se k rozhodnutí soudu zatím nechce vyjádřit.

„Verdikt nyní nebudeme komentovat. Až budeme mít připravené vlastní stanovisko, zveřejníme ho,“ řekl mluvčí největší polské rafinerie Dawid Piekarz.

Agrofert smlouvy uzavřel před privatizací Unipetrolu, ale polská ropná firma po transakci od smluv odstoupila. To podle nynějšího rozhodnutí arbitrů nemohla udělat. Polská společnost vypovězení předprivatizačních smluv odůvodňovala tím, že Agrofert porušil smluvní podmínky.

PKN Orlen se stal majoritním vlastníkem Unipetrolu v roce 2005. Podle předprivatizačních smluv měli Poláci po dokončení privatizace přenechat Agrofertu celkem pět společností. Jednalo se o podíly ve společnostech Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol.

PKN Orlen po privatizaci změnil názor. Došel k tomu, že dohody jsou pro něj nevýhodné, a snažil se od nich odstoupit. Cena za společnosti byla podle Poláků příliš nízká. Tři z firem, o které usiloval Agrofert, dokonce PKN Orlen nabídl k prodeji; dal tak najevo, že se společností Andreje Babiše příliš nepočítá.

PKN Orlen za 63procentní podíl v Unipetrolu zaplatil zhruba 14,7 miliardy korun. Součástí holdingu jsou mimo jiné firmy Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Paramo nebo Spolana.

Skupina Agrofert podniká v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu, ale také v prodeji pozemní techniky. Akciová společnost Agrofert Holding, která stojí v čele stejnojmenné skupiny, loni vykázala zisk před zdaněním 6,153 miliardy korun a konsolidované tržby za prodej zboží, výrobků a služeb zvýšila meziročně o 21,6 procenta na 101,365 miliardy korun. Do portfolia společnosti patří chemičky Lovochemie Lovosice, Synthesia Pardubice či Duslo Šala, ze zemědělských podniků Agrofert vlastní například Agroservis Znojmo či podniky ZZN.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!