Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Pláč nejmladšího teroristy

Česko

Poprvé byl zveřejněn záznam výslechu z Guantánama. Je na něm šestnáctiletý vězeň Omar Khadr

TORONTO/PRAHA Vůbec poprvé se dostaly na veřejnost záznamy z výslechu vězňů zadržovaných na americké vojenské základně Guantánamo. Desetiminutový záznam je výběrem ze sedmi hodin výslechu, kterému během čtyř dnů v roce 2003 podrobili agenti kanadské tajné služby tehdy 16letého Kanaďana pákistánského původu Omara Khadra. Záběry do světa vypustili jeho obhájci.

Výslech sám, alespoň to, co se z něj dostalo na internet, příliš zajímavý není. Khadr se podle kanadského deníku Globe and Mail nejdříve domnívá, že mu vyšetřovatelé z jeho domovské země přišli pomoci, když však zjistí, že po něm chtějí pouze další informace, propadá hysterii a pláče. Tvrdí, že byl mučen Američany na základně v afghánském Baghrámu. A bojí se, že přijde o zrak. „Nezáleží vám na mně,“ říká kanadskému agentovi s tričkem přehrnutým přes hlavu, do něhož si během pláče utírá slzy.

Mnohem zajímavější je samotný příběh Omara Khadra, který byl zadržen v roce 2002 v Afghánistánu jako patnáctiletý. K Talibanu a oddílům Al Kajdy přišel ještě coby dítě. Jeho otec Ahmed Said Khadr patřil zřejmě do blízkého okruhu Usámy bin Ládina, existuje fotografie z Dželálábádu z roku 1996, na níž si Omar Khadr hraje společně s Ládinovými dětmi.

Po teroristických útocích na USA z 21. září 2001 následuje čtrnáctiletý Omar Khadr svého otce

tajných služeb na Guantánamu v roce 2003. Khadr je obviněn z toho, že při přestřelce

zabil granátem amerického vojáka. V procesu před americkým vojenským tribunálem mu hrozí doživotní trest.

do hor. Je na krátkém měsíčním kurzu vycvičen k boji a k teroristickým operacím. Jak později vypověděl, za jednoho zabitého Američany měl stejně jako ostatní bojovníci slíbeno 1500 dolarů. „Chtěl jsem zabít co nejvíce Američanů, chtěl jsem být strašně bohatý,“ uvedl při jednom z výslechů.

Američané ho zadrželi poté, co prý granátem zabil při boji jednoho amerického vojáka. Vedle několika chlapců ve věku deset až třináct let, kteří však byli po čase propuštěni a repatriováni zpět do Afghánistánu, byl Omar Khadr nejmladším vězněm na Guantánamu.

Proti jeho mnohaletému věznění protestovala několikrát Amnesty International, ale i Dětský fond OSN (UNICEF). „Na děti, které se jako vojáci dopustí trestných činů, je třeba v první řadě pohlížet jako na oběti dospělých, a přísluší jim proto speciální ochrana v rámci mezinárodního práva,“ uvedl ke Khadrovu případu v únoru tohoto roku UNICEF a vyzývá ke Khadrovu propuštění. „Obáváme se, že případ Omara Khadra se může stát nebezpečným precedentem pro stovka a tisíce dětí, které byly zavlečeny do válek po celém světě,“ dodává stanovisko UNICEF.

Khadrovi, který má v příštích dnech stanout před americkým vojenským tribunálem, hrozí doživotí. Obhájci, kteří si vedle nepřípustných metod výslechu stěžují i na nedostatečný čas na přípravu obhajoby, se snaží, aby byl Omar Khadr vydán Kanadě a případ se řešil před civilním kanadským soudem.

„Chtěl jsem zabít co nejvíce Američanů, chtěl jsem být strašně bohatý.“

„Na děti, které se jako vojáci dopustí trestných činů, je třeba v první řadě pohlížet jako na oběti dospělých.“

Autor: