Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Placené povolenky zvednou ceny tepla

Česko

V investicích do využití biomasy budeme pokračovat, je to způsob, jak snížit naši „uhlíkovou stopu“. Pro investice do spalování stoprocentní biomasy potřebujeme mít ale jistotu, že stát během nejméně 15 let nezmění nastavení podmínek. Proto předpokládáme, že spoluspalování biomasy s uhlím bude pro nás dále zajímavé.

České podniky zatím provozují svá energetická zařízení většinou samy. Chceme je přesvědčit, že my je zvládneme provozovat lépe, říká v rozhovoru pro Lidové noviny Laurent Barrieux, ředitel skupiny Dalkia pro Českou republiku. Do modernizace tepláren na Moravě budeme investovat miliardu korun ročně, dodává.

* LN Dalkia Česká republika v letošním roce dokončila převzetí společností NWR Energy a Czech-Karbon. Jak daleko jste postoupili v integraci nových firem do skupiny Dalkia?

Převzetí firem NWR Energy a Czech-Karbon byla velmi významná akvizice, o níž jsme začali vyjednávat již před třemi lety. Nejprve muselo dojít k vyčlenění NWR Energy ze společnosti OKD a založení samostatné společnosti, poté následovala jednání o podmínkách prodeje. K podpisu dohody došlo v lednu, transakce byla dokončena v červnu. Nové firmy jsme postupně začlenili do skupiny Dalkia, která se rozrostla o zhruba 400 zaměstnanců. Společnost NWR Energy jsme přejmenovali na Dalkia Industry CZ. Naopak jsme zachovali název firmy Czech-Karbon, který je na trhu s elektřinou dobře známý.

* LN Připravujete v současnosti akvizici další české firmy nebo o ní uvažujete?

V tuto chvíli neočekáváme, že bychom ještě letos realizovali další akvizici. Ale stále sledujeme příležitosti na energetickém trhu. Česká republika je poměrně velká, příležitosti zde stále jsou.

* LN Z přejmenování koupené firmy na Dalkia Industry CZ se dá usuzovat, že budete chtít nabízet provozování energetických zařízení dalším průmyslovým podnikům. Je to tak?

Pro Dalkii to není nový obor podnikání, ve světě má řadu významných zákazníků mezi průmyslovými podniky. Co se týká České republiky, chceme zkušenosti z provozování energetických zařízení pro OKD využít při získávání dalších zákazníků. Nejedná se jen o dodávky energií, ale také dodávky stlačeného vzduchu a provozování lokálních distribučních sítí.

* LN Podařilo se vám již získat další zákazníky v průmyslu, případně jednáte s nimi?

Nevedeme v tuto chvíli jednání přímo o převzetí energetických aktiv, ale s několika podniky jednáme o jejich provozování a servisu. Pokud má podnik třeba vlastní elektrárnu, můžeme mu díky našim zkušenostem nabídnout, jak lze zvýšit hodnotu elektrárny - třeba tím, že začne spolu s elektřinou dodávat podniku také teplo, páru nebo stlačený vzduch. Pro české podniky je to něco nového, dosud provozovaly energetické zdroje samy. Musíme je přesvědčit, že smlouva o provozování zdroje s námi se vyplatí.

* LN Dalkia Česká republika vlastní teplárny, které vyrábí také elektřinu. Nyní jste získali firmu Czech-Karbon, což je pátý největší dodavatel elektřiny v Česku. Nakolik je pro vás výhoda, že na rozdíl od jiných dodavatelů máte vlastní produkci elektřiny?

Máme vlastní výrobu elektřiny, ale na celkové výrobě v Česku se podílíme jen dvěma až třemi procenty. Určitě je pro nás výhoda mít obě oblasti - výrobu a dodávky koncovým zákazníkům.

* LN Chystáte nějaké změny ve strategii společnosti Czech-Karbon? Nechcete razantněji vstoupit na trh s elektřinou pro domácnosti?

Ne, takové změny neplánujeme. Czech-Karbon se bude dál soustředit hlavně na velké zákazníky, jakými jsou průmyslové podniky, města, nákupní centra a nemocnice.

* LN Dalkia ve svých teplárnách spaluje spolu s uhlím i biomasu. Jenže vláda chce od roku 2015 přestat spoluspalování finančně podporovat. Podpora bude jen za spalování samotné biomasy. Jak na tuto změnu legislativy budete reagovat?

Již jsme uvedli do provozu nový kotel v krnovské teplárně, který spaluje stoprocentní biomasu. Další takové zařízení máme v Novém Jičíně. V investicích do využití biomasy budeme pokračovat, je to způsob, jak snížit naši „uhlíkovou stopu“ - emise oxidu uhličitého. Nicméně pro investice do spalování stoprocentní biomasy potřebujeme mít jistotu, že stát během nejméně 15 let nezmění nastavení podmínek. Proto předpokládáme, že spoluspalování biomasy s uhlím bude pro nás dále zajímavé.

* LN Opravdu to bude finančně zajímavé i poté, co stát za spoluspalování biomasy přestane vyplácet takzvané zelené bonusy?

Zelené bonusy nejsou jediným důvodem, proč spalovat biomasu. Důležitější je úspora emisních povolenek. Bude to platit hlavně od roku 2013, kdy budeme muset povolenky nakupovat od státu v aukcích.

* LN Je možné spalování biomasy dál navyšovat? Podle odborníků bude biomasy brzy na českém trhu nedostatek...

Je to vážný problém již nyní. Spaluje se zatím hlavně dřevní štěpka. Do budoucna bude nutné začít pěstovat rychle rostoucí biomasu na polích. Jen tak bude možné podíl biomasy v energetice dál navyšovat.

* LN Jak jste již zmínil, od roku 2013 budou energetické společnosti muset část přídělu emisních povolenek nakupovat. Jak vážný dopad bude mít tato změna na odběratele elektřiny a tepla?

Bude to vážný problém. Musíme hledat řešení. Za prvé budeme lobbovat u politiků. Pokud názor, že ani teplárny nedostanou povolenky zdarma, přetrvá, bude to pro nás noční můra. Výrazně by to zvýšilo konečnou cenu tepla pro zákazníky tepláren. Naším cílem je udržet konkurenceschopnost tepla vyrobeného v uhelných teplárnách. Jinak se teplárenské soustavy v českých městech zcela rozpadnou. Lidé si pořídí kotle na hnědé uhlí, a emise budou ve výsledku vyšší než dnes, protože tyto kotle na rozdíl od tepláren nemají odsíření.

* LN Myslíte, že lobbování tepláren bude úspěšné a vláda zachová povolenky zdarma aspoň na výrobu tepla?

Obáváme se, že od ledna 2013 nebudou na výrobu elektřiny žádné povolenky zdarma a v případě výroby tepla budou povolenky přiděleny jen do výše emisí odpovídající výrobě tepla z plynu. To nedává smysl, uhelné teplárny produkují dvakrát víc emisí než plynové. Z původně přislíbených povolenek bychom dostali jen polovinu.

* LN Druhým velkým problémem jsou omezené zásoby hnědého uhlí v rámci územních limitů. Na jak dlouho má Dalkia zajištěné dodávky hnědého uhlí?

Nás otázka limitů přímo neohrožuje. Dodavatelem hnědého uhlí pro Dalkii není Czech Coal, ale Severočeské doly a Sokolovská uhelná. Máme s nimi dlouhodobé kontrakty, stejně jako s dodavatelem černého uhlí, kterým je OKD.

* LN Je pravda, že nakupujete černé uhlí i v zahraničí?

Ano, menší část černého uhlí nakupujeme v Polsku a Rusku. Před pěti lety jsme se rozhodli diverzifikovat dodavatele a nyní máme čtyři až pět různých dodavatelů černého uhlí.

* LN Vyjde ruské uhlí levněji než uhlí z Ostravska? Jak dlouho je nakupujete?

Není to ani tak otázka ceny, jako spíš kvality. Ruské uhlí je velmi kvalitní, obsahuje méně síry. Začali jsme jej nakupovat před dvěma lety.

* LN Nakolik je reálné, že by se do Česka z Ruska nebo Ukrajiny dovážely, řekněme, miliony tun uhlí?

Miliony tun by reálné nebyly, ale menší množství dovážet lze. Jsou zde určité problémy, jako například různý rozchod kolejí v Evropské unii a na východě Evropy. Musíte mít k dispozici místo, kde uhlí přeložíte z jednoho vlaku do druhého. V případě Polska by dovoz v řádu milionů tun možný byl.

* LN Černé uhlí z Polska vyjde levněji?

Ano, polské uhlí je levnější. Kvalita je skoro stejná jako v případě ostravského uhlí. Přesto si nedokážeme představit, že bychom někdy ostravské uhlí zcela nahradili dovozem z Polska. Hlavním dodavatelem zůstane OKD. Jen díky současné diverzifikaci máme jistotu, že i když je v zimě -20 stupňů, tak zásobování našich tepláren uhlím nebude přerušeno.

* LN Vaše největší teplárna se nachází na Ostravsku, kde je velkým problémem znečištění vzduchu. Máte v plánu investovat do snížení emisí?

Před dvěma týdny jsme v ostravské Elektrárně Třebovice uvedli do provozu zařízení na odsíření a denitrifikaci spalin. Investovali jsme do něj 180 milionů korun. Emise budou nižší, než vyžaduje evropská legislativa.

* LN Jaké další významné investice do ekologizace tepláren chystáte v příštích letech?

Připravené jsou investice do tepláren ve Frýdku-Místku, Karviné a v Přerově.

* LN Na jaké roční hodnotě se budou vaše investice pohybovat?

Přibližně se jedná o jednu miliardu korun ročně. Pokud se navíc rozhodneme k investici do nového kotle v Elektrárně Třebovice, v daném roce to může být dvakrát až třikrát více.

* LN Na závěr se zeptám na vztah se společností ČEZ. Ta letos koupila a převzala 15procentní podíl ve společnosti Dalkia Česká republika. Je to z vašeho pohledu výrazná změna?

Již před vstupem ČEZ jsme měli víc akcionářů. Dalkia International vlastnila 98 procent akcií a zbylá dvě procenta drží přibližně tři tisíce drobných akcionářů. Byla to svatba dvou velkých společností, která přináší řadu příležitostí do budoucna. Otevírají se tím příležitosti k užší spolupráci.

* LN Spolupracujete s ČEZ na transakci týkající se převzetí Pražské teplárenské? Loni se objevily jisté spekulace...

Bohužel, není to tak. Měli bychom zájem o podíl v Pražské teplárenské. Jenže prodej této společnosti se řešil loni v červnu. V té době jsme intenzivně pracovali na převzetí společnosti NWR Energy a prodeji minoritního podílu v Dalkii ČR, tudíž jsme neměli kapacity na další velkou transakci.

* LN Nestáváte se tak trochu prodlouženou rukou skupiny ČEZ na energetickém trhu?

Přestavujete si ČEZ jako chobotnici s mnoha chapadly? Ne, nesouhlasím s tímto názorem. Navzájem jsme stále konkurenty na trhu s elektřinou i s teplem.

***

Naším cílem je udržet konkurenceschopnost tepla vyrobeného v uhelných teplárnách. Jinak se teplárenské soustavy v českých městech zcela rozpadnou.

OCELÁŘ A ENERGETIK

Laurent Barrieux se narodil v roce 1958 v Lotrinsku. Profesní kariéru zahájil v ocelářském průmyslu ve skupině Arcelor. Do Dalkie nastoupil v roce 1987 jako vedoucí pro průmyslový rozvoj závodu v Nantes. Později se stal ředitelem pro dálkové zásobování teplem v Lyonu. V únoru 2006 se stal místopředsedou představenstva společnosti Dalkia Česká republika, současně je ředitelem (country managerem) skupiny Dalkia pro český trh.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...