Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Placení eurem? Až po reformách

Česko

PRAHA Neprosadí-li se reformy důchodového systému a veřejného zdravotního pojištění, není možné přijmout euro v roce 2012. Na konferenci k jednotné evropské měně společnosti Economia to včera prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Podle něj zatím termín 2012 není stále ztracen, ale vše závisí na hospodářské politice. „Pokud nebudou přijaty reformy, tedy důchodů i veřejného zdravotního pojištění, tak termín 2012, který nebyl zatím ani přijat, ani odpískán, padá. Protože podmínkou eura není jen splnění maastrichtských kritérií, ale i jejich dlouhodobá udržitelnost,“ řekl Kalousek.

Ministr financí prosazoval už letos stanovení pevného termínu pro přijetí eura, a to na rok 2012, vláda ale odmítla datum stanovit. Důvodem je podle ministra stav v Poslanecké sněmovně. Vláda v ní nemá většinu a tím i jistotu, že se přijmou další reformy. „Vláda si je vědoma, že nemá v Poslanecké sněmovně většinu a že reformy nelze provést bez změny zákonů, a proto se vláda rozhodla termín neuvést. To jediné, k čemu se může zavázat, je, že učiní do roku 2010 vše, aby byla ekonomika připravena na bezproblémové přijetí eura,“ uvedl ministr.

„Jelikož technická příprava přijetí eura zabere nejméně tři roky, bylo by nutné ukončit celý legislativní proces ekonomických reforem během roku 2008. Nejpozději začátkem 2009 by vláda musela rozhodnout o vstupu koruny do Mechanismu směnných kurzů ERM-2, v němž musí koruna setrvat dva roky před jejím nahrazením eurem,“ řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

Největším rizikem pro přijetí eura je stav veřejných financí, jejichž deficit by se měl pohybovat pod třemi procenty. V letošním roce by se měl podle Kalouska pohybovat kolem 3,6 procenta, i když původní odhady počítaly s 3,9 procenta. Příští rok by se díky letos přijatým reformním zákonům měl pohybovat pod třemi procenty.

Autor: