Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Placení za povolenky nás zničí, bojí se průmyslníci

Česko

PRAHA Pokud Evropská komise neustoupí od záměru zpoplatnit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší, těžký průmysl po roce 2013 v Česku i dalších zemích Unie skončí. Tvrdí to průmyslníci včetně českých, kteří přesvědčují Brusel, aby projekt zmírnil.

„Ziskové marže průmyslových podniků v Česku jsou natolik nízké, že každý další náklad v podobě plateb za povolenky nebo vyššího příspěvku na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů je strhne do ztráty,“ říká člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Josef Zbořil.

Tzv. emisní povolenky mají přispět ke snížení emisí skleníkových plynů do ovzduší. Do roku 2012 má každý stát určitý počet povolenek, které lze vzájemně zadarmo směnit. Od roku 2013 už bude ale tato směna předmětem obchodu.

A nákup povolenek nebude levná záležitost. Jedna emisní povolenka pro rok 2013 se nyní na německé energetické burze EEX obchoduje za 17,3 eura, v přepočtu 427 korun. Například papírenský závod, který vypustí ročně do ovzduší půl milionu tun oxidu uhličitého, by tak musel zaplatit za povolenky přes 200 milionů korun ročně.

Důsledkem toho pak bude propouštění, omezení výroby a její přesun do asijských zemí či východní Evropy. Nejvíce ohrožena jsou odvětví s vysokou energetickou náročností, tedy chemický, strojírenský, hutní a papírenský průmysl. „Systém emisních povolenek by měl platit pouze pro energetické společnosti,“ domnívá se Zbořil. Ty totiž mají možnost nahradit uhelné elektrárny jadernými nebo plynovými bloky. Jiná odvětví takové možnosti nemají.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 13

„Emise oxidu uhličitého při výrobě cementu a vápna jsou dány technologií výroby, jinak je vyrobit nelze,“ připomněl Zbořil.

Zbořilovy obavy nesdílejí zástupci ekologických organizací. Ti naopak tvrdí, že nový systém přidělování emisních povolenek po roce 2013 zůstane stejně bezzubý jako ten současný. „Problém je v tom, že od roku 2013 bude na prodej zhruba polovina povolenek, zbytek bude Evropská komise rozdávat opět zdarma na základě různých výjimek,“ uvedl ekolog Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku.

Výjimku získaly jak energetické firmy v nových státech EU, tak i odvětví, která se obávají konkurence z Číny nebo dalších mimoevropských zemí. Povolenky zdarma tak mají opět dostat například ocelárny, chemičky a cementárny. „Bohužel se většině průmyslových odvětví podařilo přesvědčit Brusel, že jsou ohrožena, a tudíž se většině průmyslu zase povolenky budou rozdávat,“ zlobí se Jeřábek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!