Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plagiáty stály profesora funkci. Zatím jen dočasně

Česko

BRNO Kvůli podezření z účasti na plagiátorském skandálu přišel zatím dočasně o místo vedoucí katedry občanského práva brněnské právnické fakulty Josef Fiala.

Profesor a uznávaný odborník nesmí katedru vést do doby, než nově ustavené etické komise prošetří podezřelé případy spojené s jeho jménem.

Mluvčí univerzity Tereza Fojtová potvrdila, že současně podali také další trestní oznámení spojené s plagiáty.

Fiala nesmí po úterním rozhodnutí rektora a svého jmenovce Petra Fialy zasedat v komisi pro státní rigorózní zkoušky z občanského práva, o jeho práci v dalších komisích má rozhodnout vědecká rada fakulty.

Na dva případy údajného plagiátorství v magisterské a doktorské práci upozornily v úterý Lidové noviny. Právě Fiala byl vedoucím sporné magisterské práce Terezy Rybárové a také kontroloval práci Niny Rydlové, nad kterou rovněž visí otazník.

Sám profesor Fiala je viněn z toho, že v roce 2003 „recykloval“ a znovu vydal článek z roku 1990, jehož byl spoluautorem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...