Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Propaganda vnitra, tvrdí o kampani Vondráček. Informujeme, oponuje ministr

Poslanec ANO Radek Vondráček foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Plakátová kampaň ministerstva vnitra za 42 milionů korun je vládní propaganda, prohlásil v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. Téma chce řešit v Poslanecké sněmovně. „Nemám pocit, že je kampaň propagační, ale informační,“ reagoval ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák ze STAN.
  12:25

„X krát jsem slyšel, že vy, jako vláda, špatně komunikujete. Teď je tady kampaň, která se snaží dostat informaci o tom, co znamenají datové schránky nebo daňové přiznání i k babičkám z Orlických hor,“ obhajoval kampaň ministr Dvořák.

Vizuální reklama je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak informace lidem předat, sdělil Dvořák. Na plakátech podle něj nejsou fotografie politiků nebo loga stran.

„Napsal jsem si tady velkým písmem vládní propaganda,“ reagoval Vondráček. Témata podle něj mají vysvětlovat ministři, třeba chodit do debatních pořadů, a ne „si za peníze daňových poplatníků platit plakáty“.

Pokud koalice sama nezařadí na jednání dolní parlamentní komory bod týkající se kampaně, ANO bude trvat na mimořádné schůzi, poznamenal Vondráček.

K tématu se v druhé části Partie vyjádřila i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti). Podle ní ministerstvo pouze předává informaci o tom, na co mají občané nárok. Poznamenala, že by byl rozdíl, kdyby na plakátu byla umístěna fotografie politika.

Informaci o chystané kampani přinesl ve čtvrtek deník Právo. Ministr vnitra Vít Rakušan již dříve prohlásil, že hlavním cílem kampaně je poukázat na kroky celé vlády. Například v oblasti elektronizace daňových přiznání.

Plakáty začne firma Omnimedia vylepovat ve vlacích a městech od letošního září a zůstanou tam až do listopadu příštího roku. Propagace tak skončí až po krajských a evropských volbách. Podle Rakušana ale nebylo zveřejnění kampaně přes volby plánované. Jde podle něj o dlouhodobý záměr.

Opoziční hnutí SPD tento týden oznámilo, že podá kvůli kampani podnět Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Autoři: ,