Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plameny uvěznily na vodojemu řemeslníky

Česko

  13:34
OPAVA - Požár vodojemu v Opavě uvěznil dopoledne ve výšce 35 metrů tři řemeslníky, kteří na kopuli pracovali. Kvůli rozžhavenému žebříku nemohli sestoupit dolů. Z výšky je snesl vojenský vrtulník Sokol se speciálně vycvičenými hasiči z lezeckého družstva.

vodojem - ilustrační foto

Oheň vznikl při svařování. Řekl to mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že stavbu nyní musí prozkoumat a posoudit statik.

Hasiči se o požáru dozvěděli kolem 11:00. Hořelo v přízemí vodojemu. Plameny zachvátily hlavně barvy, ředidla, gumáky a elektroinstalaci. "Během několika minut se nám podařilo požár uhasit. Kvůli zakouření výstupní šachtice a vysoké teplotě žebříku a pláště tubusu vodojemu jsme ale nemohli řemeslníky z vrchlíku vodojemu zachránit touto nejjednodušší cestou," popsal situaci mluvčí.

Skákat do matrace nemuseli
Dva hasiči se proto vydali v dýchací technice na vrchol vodojemu na
průzkum, aby zjistili zdravotní stav řemeslníků. S nimi pak zůstali až do příletu vrtulníku. "Řemeslníci, všichni odhadem mají 30 let, byli naštěstí mimo nebezpečí ohrožení života. Zřejmě nebyli vůbec intoxikovaní zplodinami," řekl. Patrně podle něj svařovali v přízemí, pak před ohněm uprchli na vrchol vodojemu.

"Vrtulník vzlétl ze základny na Přerovsku a v Ostravě naložil záchranáře," uvedl mluvčí. Kolem 12:30 se podařilo posádce vrtulníku dostat na zem jak tři řemeslníky, tak dva hasiče. Na místě byl i vůz s nejvyšším žebříkem dlouhým 52 metrů, který mají moravskoslezští hasiči k dispozici. Připraveno bylo i náhradní řešení - seskoková matrace, dodal Kůdela. Žebřík podle něj nepoužili proto, že záchrana vrtulníkem byla rychlejší a bezpečnější. Celkovou škodu odhadli na 20.000 korun.

Autor:

Mohlo by vás zajímat