Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Plán knihovny Europeana se hroutí

Česko

BRUSEL Ambiciózní projekt evropské mnohojazyčné digitální knihovny se zadrhává. Původním plánem bylo navýšit počet děl v digitální podobě v knihovně s názvem Europeana na deset milionů. Čtyři měsíce před plánovaným dosažením cíle však stále chybí více než pět milionů kusů.

Podle odhadů Evropské komise knihovna, dostupná na stránce www.europeana.eu, může pyšnit přibližně 4,6 milionu digitalizovaných děl, zatímco při spuštění před devíti měsíci to byly zhruba dva miliony. Jde nejen o knihy, ale i o fotografie, noviny, historické mapy či nejrůznější filmové záznamy, které jsou tak po internetu zdarma dostupné veřejnosti.

Polovina děl je z Francie „Je znepokojující, že v knihovně Europeana je k dispozici pouze pět procent všech digitalizovaných knih v Evropské unii,“ podotkla před pár dny eurokomisařka Viviane Redingová, která má v Evropské komisi na starosti informační technologie. „Rovněž bych chtěla poukázat na to, že téměř polovina všech digitalizovaných děl v knihovně Europeana pochází z jediné země, zatímco všechny ostatní členské země výrazně zaostávají,“ dodala.

Onou světlou výjimkou v unijní „sedmadvacítce“ je Francie, která poskytla přibližně sedmačtyřicet procent děl. Německo na druhém místě zajistilo přes patnáct procent, Nizozemsko na třetím místě osm procent. Česká republika i Slovensko jsou kvůli méně než desetině procenta spíše na chvostu pomyslného žebříčku.

V knihovně jde i přesto najít řadu unikátních kousků. Mezi objekty, které už jsou k nahlédnutí, je například Dantova Božská komedie, sbírka obrazů Pabla Picassa, Mozartovy skladby a rukopisy či rozhlasové nahrávky z první světové války. Za Českou republiku byla přislíbena například Dalimilova kronika, Kodex vyšehradský či známá Ďáblova bible, kterou v Čechách na konci třicetileté války ukradli švédští vojáci.

Problém, s nímž se Europeana do jisté míry potýká, jsou autorská práva. Dosud tento projekt zahrnuje hlavně digitalizované knihy, které jsou ve veřejném vlastnictví a nepodléhají ochraně legislativy o autorských právech.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...