Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Plán na teroristický útok vyprovokovala policie, píše soud. Anarchista žádá odškodnění

Česko

  5:00
PRAHA - Hlavní aktér sledované kauzy údajného teroristického komplotu Petr Sova žádá stát, aby ho za útrapy způsobené trestním stíháním odškodnil. Sova byl podle policie a žalobce hlavou skupiny, jež osnovala plán útoku na vlak převážející vojenský materiál. Konstrukci orgánů činných v trestním řízení však soudy zbouraly, všech pět protagonistů případu pravomocně očistily. Snahu skupiny nepřípustně ovlivnili policejní agenti.

Policejní agenti, kteří měli infiltrovat skupinu anarchistů. foto: asociacealerta.noblogs.orgReprofoto

Strůjci záměru byli podle policie Petr Sova, Martin Ignačák a Alexandra Ščambová, přičemž Sova skupině velel. Jejich úsilí prý směřovalo k tomu, aby na jaře 2015 poblíž tunelu propojujícího pražský Braník a Malou Chuchli zápalnými lahvemi zaútočili na vlak převážející vojenskou techniku. Další dvě postavy příběhu se musely zodpovídat z toho, že údajný komplot neoznámily. Jenže verze kriminalistů a žalobců před soudem neobstála.

Odvolací Vrchní soud v Praze z pachatelů obžalobu letos v březnu letošního pravomocně sejmul. Výrok pražské vrchní instance má podle zjištění serveru Lidovky.cz první plod. Petr Sova se obrátil na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o finanční kompenzaci. „Tuto žádost jsme skutečně obdrželi,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Lucie Machálková z tiskového oddělení resortu.

Soud zprostil obžaloby anarchisty, kteří měli připravovat útok na vlak

Sova strávil osm měsíců ve vazbě. V žádosti poukazuje i na další zátěž, kterou mu kauza přivodila. „Jeden z nároků je ušlá mzda, kdy po dobu vazebního stíhání nemohl chodit do zaměstnání. Potom je tam zásah do osobnostních práv, přece jen je to manžel a otec od dvou dětí. Došlo také k poškození jeho dobrého jména,“ přiblížil serveru Lidovky.cz Sovův advokát Petr Šťastný.

Na kolik nesnáze způsobené trestním řízením vyčíslil, není jasné. Advokát částku s ohledem na diskrétnost odmítl odtajnit, mlčí také ministerstvo. Nicméně na základě vazebního stíhání, téměř tříletého trvání případu a rozsáhlé medializace kauzy lze odhadnout, že Sova si neřekl o méně než milion korun. Advokát Martina Ignačáka Ondrej Štefánik serveru Lidovky.cz potvrdil, že do konce června odešle žádost o odškodnění i pro svého klienta.

V hlavní roli policejní infiltrátoři

Skupinu kriminalisté sebrali v dubnu 2015. Klíčový podíl na jejich zatčení měli dva nasazení policejní agenti, kteří se Sovou a ostatními navázali kontakt v průběhu roku 2014. Infiltrátoři zdokumentovali průběh konspiračních schůzek, výrobu zápalných směsí nebo následné zakopání lahví poblíž zamýšleného místa útoku.

Sova, Ignačák a Ščambová usedli na lavici obžalovaných kvůli přípravě teroristického útoku. Radka Pavlovská a Katarína Zezulová se musely hájit kvůli tomu, že plán neoznámily úřadům. Městský soud v Praze ale loni v září skupinu očistil, jeho verdikt po odvolání státního zástupce stvrdil Vrchní soud v Praze. Obě instance přisvědčily obžalovaným, že do značné míry jednali ve vleku policejních infiltrátorů.

Anarchista Martin Ignačák u Městského soudu v Praze.
Chuchelský železniční tunel - pohled od Branického mostu.

„Soud prvního stupně na základě důkazů, které měl v hlavním líčení k dispozici, dospěl ke správnému a důkazně dostatečně a spolehlivě podloženému závěru, že se nepodařilo nade vší rozumnou pochybnost vyvrátit obhajobu obžalovaných, že tento skutek byl od počátku vyprovokován ze strany Policie ČR,“ stojí v pravomocném rozhodnutí, pod nímž je podepsaný soudce Zdeněk Sovák a jež má server Lidovky.cz k dispozici.

‚Policie nesmí posilovat vůli spáchat trestný čin‘

Agenti třeba zaplatili za nákup materiálu pro zápalné lahve, vybrali místo útoku či skupině poskytovali k přepravě dodávky. Odvolací instance v této souvislosti připomněla výrok Ústavního soudu, jenž se v souvislosti s držením Ignačáka ve vazbě vyjádřil k institutu agentů. „Je nepřípustné, aby policejní orgány jako orgány státu naváděly jiného ke spáchání trestné činnosti, posilovaly jeho vůli spáchat trestný čin, či mu jakoukoli formou pomáhaly, a z této zásady soud prvního stupně správně a důsledně vycházel.“

Odškodnění pro Ignačáka

Server Lidovky.cz loni v prosinci jako první informoval, že v kauze už k jednomu odškodnění došlo. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo finanční kompenzaci za nezákonnou vazbu pro Martina Ignačáka, který strávil de iure nevinný v cele rok a čtvrt.

Podle Ústavního soudu ho stát držel za mřížemi v rozporu se zákonem poslední čtyři měsíce. Kolik Ignačák za vazební stíhání inkasoval, není jasné. Částku obě strany tají.

Verdiktem pražské odvolací instance se pravomocně uzavřel příběh, o němž se v počátečních fázích na základě policií prezentovaných poznatků psalo jako o případu prvních českých teroristů. Kauza byla výsledkem rozsáhlé akce s krycím názvem Fénix, která byla původně zaměřená na rozkrytí anarchistické Sítě revolučních buněk a již koordinoval tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Kauza ale do definitivního konce ještě nedospěla. Vrchní státní zastupitelství serveru Lidovky.cz potvrdilo, že bude iniciovat podání dovolání k Nejvyššímu soudu. „O vině hlavních pachatelů nemáme pochybnosti a v určitém rozsahu shledáváme i formální existenci dovolacích důvodů,“ sdělil náměstek vrchní žalobkyně Adam Bašný. Bude pak na nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, zda podnět kolegů z Prahy vyslyší a vypracuje dovolání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!