Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plán schválí až nová radnice

Česko

PRAHA Současné zastupitelstvo už nový pražský územní plán schválit nestihne. Jeho projednávání se zpožďuje i proto, že magistrát oproti původním záměrům umožnil městským částem, aby posílaly své podněty. Některé z nich ale vyvolaly kritiku veřejnosti, například Praha 5 zaslala návrhy, které umožňovaly zástavbu zeleně v parku Vidoule nebo Dívčích hradech. Praha 6 zase údajně navrhla zasáhnout do Šáreckého údolí, Praha 4 zase do zeleně na Kavčích horách. Zpracovatel územního plánu, kterým je Útvar rozvoje města (ÚRM), ale všechny tyto náměty zamítl.

O podnětech úřad diskutoval s každou z 57 městských částí. „Byl to nadstandard. Řekli jsme si ale, že se vyplatí termín projednávání prodloužit,“ řekla ředitelka magistrátního odboru územního plánu Jitka Cvetlerová. Podle ní město předpokládá, že nový územní plán pak nebude nutné tak často měnit jako ten současný.

Metropole totiž stále dopracovává stovky návrhů na změny územního plánu z let 2006 a 2007. Žádosti o změny plánu z roku 2008 byly rovnou předány ÚRMk zapracování do nového územního plánu. Vyčleněno bylo ale asi 60 nejdůležitějších a ty se nyní projednávají samostatně jako celoměstsky významné změny územního plánu. Týkají se například Masarykova, Smíchovského a Nákladového nádraží Žižkov, areálu Bubny-Zátory, věznice na Pankráci nebo takzvaného Trojmezí.

Konečný termín ovlivní připomínky veřejnosti Výkresy územního plánu by měl mít ÚRM hotové letos v září, jeho projednání ale bude trvat zhruba dalších osm měsíců. Záležet bude mimo jiné na tom, kolik připomínek veřejnosti metropole dostane. Při projednávání Zásad územního rozvoje, které plánují rozvoj na úrovni kraje a z kterých bude nový územní plán vycházet, totiž dostal pražský magistrát kolem 20 tisíc stejných připomínek. „Podle rozkladu soudu ale musí zastupitelstvo hlasovat o každé připomínce každého občana. To jsou věci, které nám velmi komplikují život,“ postěžovala si ředitelka.

Magistrátní úředníci v současné době zároveň pracují na takzvané změně 1000, kterou vloni na návrh městské části Praha-Suchdol a tří vlastníků pozemků zrušil Nejvyšší správní soud. Týkala se rozšíření ruzyňského letiště a dostavby severní části pražského okruhu. „Všechny výtky jsme napravili,“ poznamenala Cvetlerová. Město z návrhu vypustilo rozšíření letiště, tuto změnu bude řešit zvlášť v novém územním plánu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!