Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Plánovači 11. září před soudem

Česko

Na základně Guantánamo dnes začne proces s pěti muži, kteří připravili útoky na New York a Washington

GUANTÁNAMO Nebyli to přímo únosci, kteří namířili dvě letadla do newyorského WTC, jedno do Pentagonu a se čtvrtým spadli v Pensylvánii. Na útocích z 11. září měli mít ale významný podíl – údajně je totiž plánovali, financovali či jinak únoscům pomáhali. Soud s pěticí mužů podezřelých mimo jiné z 2973 trestných činů vraždy (za každého, kdo při útocích přišel o život) by měl být zahájen právě dnes na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě.

Údajný „mozek“ celé akce Chálid Šajch Muhammad, jeho synovec Alí Abdal Azíz a další tři muži – Ramzí bin Šibh, Mustafá Ahmad Havsáví a Valíd Attaš – se tak poprvé od roku 2002 či 2003 objeví na veřejnosti. Původně měl před zvláštním vojenským tribunálem stanout i Muhammad Kahtání. Obvinění proti němu však Pentagon bez uvedení jakýchkoliv podrobností minulý měsíc stáhl.

Celý proces dnes začne čtením obžaloby. Samotné projednávání se ale údajně očekává až v září. Pětice mužů je obviněna z celkem 169 akcí namířených proti Spojeným státům – kromě vraždy i ze spiknutí, terorismu nebo útoku na civilisty a civilní objekty. Všichni jsou nyní drženi na Guantánamu. Hrozí jim trest smrti.

Příbuzní obětí jsou rádi, že k podobnému procesu konečně po několika letech došlo. „To čekání bylo hrozné. Teď jsem nadšená, že se to konečně někam posunulo,“ citoval britský list The Daily Telegraph Dominica Puopola, jehož matka Sonia zemřela v jednom z unesených letadel. Mike Burke, jehož bratr zahynul jako hasič, když se věže WTC zřítily, věří, že soud rozhodne správně a spravedlivě. „Můj dojem je, že s vězni na Guantánamu bylo zacházeno dobře. Vím, že si to některá média nemyslí, ale mají své právníky a o jejich osudu bude rozhodnuto na základě důkazů,“ uvedl Burke. Ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že chce, aby proces odehrávající se na kontroverzní vojenské základně byl „co nejotevřenější“. Proto přizvalo ke sledování soudu více než 60 novinářů. Z bezpečnostních důvodů však některé důkazy stejně nebudou moci být veřejně prezentovány.

Pentagon každému obviněnému přidělil vojenského obhájce, na vlastní náklady si ale mohou najmout i civilní právníky. Na jejich trestu se musí jednomyslně shodnout dvanáctičlenná porota, proti verdiktu se ale budou moci odvolat až k americkému Nejvyššímu soudu.

„Byl jsem to já, kdo byl od A do Z odpovědný za plánování operace,“ přiznal se údajně vyšetřovatelům Chálid Šajch Muhammad, vysoký představitel Al Kajdy, který byl zatčen v roce 2003 v Pákistánu.

Pravdou však je, že způsob získávání podobných přiznání se již několikrát stal terčem kritiky. Vyšetřovatelé totiž používají i násilné výslechové metody. Nejvíce se mluvilo o takzvaném waterboardingu, při němž vyšetřovatelé lijí vyslýchanému do obličeje vodu, aby u něho vyvolali pocit, že se topí. Šéf CIA Michael Hayden letos přiznal, že jeho lidé tuto metodu použili i při výslechu tří podezřelých z terorismu na Guantánamu. A Chálid Šajch Muhammad měl být jedním z nich.

***

Pětice mužů je obviněna mimo jiné z vražd, spiknutí, terorismu či útoku na civilisty a civilní objekty.

Soud s plánovači 11. září Na Guantánamu dnes začne jeden z nejostřeji sledovaných procesů posledních let. Před zvláštním vojenským tribunálem zde stane pětice podezřelých z plánování teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001 včetně údajného „mozku“ celé operace Chálida Šajcha Muhammada. Všech pět mužů je obviněno celkem ze 169 akcí namířených proti Spojëným státům, včetně spiknutí, vraždy, terorismu nebo útoku na civilisty a civilní objekty.

Chálid Šajch Muhammad (44 nebo 45 let) Pákistánec narozený v Kuvajtu patřil mezi šest nejvyšších velitelů Al Kajdy. Zadržen byl 28. února 2003 v Pákistánu. O čtyři roky později se na Guantánamu přiznal k odpovědnosti za atentáty na USA z 11. září. Byl ale údajně plánovačem i dalších desítek nejhorších teroristických útoků za uplynulých 15 let.

Alí Abdal Azíz (30 let) Muhammadův synovec, který se narodil v Pákistánu. Zatčen byl 29. dubna 2003 v Karáčí za údajné plánování teroristického útoku na americkou ambasádu. Prostřednictvím jeho měli únosci získávat peníze. Protože mluví plyně anglicky, měl jim pomáhat i se zařizováním letenek, rezervací hotelů a podobně.

Ramzí bin Šibh (36 let) Jemenec, který v roce 1999 přijel do Afghánistánu, kde získal výcvik v jednom z táborů a setkal se také s dalšími plánovači útoků z 11. září. Byl zatčen 11. září 2002 v Pákistánu. Během zářijových teroristických útoků měl údajně fungovat jako spojka mezi únosci letadel a vůdci Al Kajdy.

Mustafá Ahmad Havsáví (39 let) Pochází ze Saúdské Arábie, byl jedním z členů Al Kajdy. Útoky z 11. září měl údajně financovat, pomáhal ale zároveň i únoscům v tom, aby se do Spojených států dostali. Byl zatčen 1. března roku 2003 v Pákistánu.

Valíd Attaš Pochází z prominentní saúdské rodiny, která se přátelila s Usámou bin Ládinem. Právě šéfovi Al Kajdy měl určitou dobu dělat i bodyguarda. Výcvik získal v Afghánistánu. Pokud jde o 11. září, údajně měl trénovat některé z únosců. Byl zatčen 29. dubna 2003 v Karáčí.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...