Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Přátelství se Sověty byl narativ vnucený okupanty, říká tabulka u kritizované plastiky

Instalace doplňkové cedule k plastice „Moskva - Praha“ ve vestibulu stanice metra Anděl (30. května 2024) foto: Adam Hejduk, MF DNES

Ke kritizované plastice ve vestibulu stanice metra Anděl přibyla ve čtvrtek vysvětlující tabulka. O její instalaci rozhodla Rada hlavního města Prahy již v polovině května. Schválená tabulka nyní vysvětluje kontext vzniku díla a jeho budoucnost.
  10:38aktualizováno  15:09

Společenskou diskuzi ohledně vhodnosti díla vyvolala petice šestnáctiletého studenta. Ten v ní požadoval odstranění díla, které je podle něj v současné situaci nevhodné. Nejen kvůli přátelství se Sověty, které podle něj nikdy neexistovalo, ale také vzhledem k probíhajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině.

„Myslím si, že pro Ukrajince, kteří sem utíkají před ruskými bombami, to může být dost šok, pokud takový nápis zde, v zemi s prozápadní orientací, spatří. Opravdu mi nepřijde vhodné, abychom zde měli takové nápisy, když se prezentujeme jako západní demokratická země,“ vysvětlil redakci iDNES.cz v dubnu.

Petice, kterou v založil v březnu, dosud nasbírala přes 2500 podpisů.

O umístění dodatkové tabulky rozhodla městská rada 13. května. Nápis na ní vysvětluje kontext vzniku díla. „Stanice metra Anděl byla otevřena v roce 1985 pod názvem Moskevská a její součástí byla od počátku plastika Moskva-Praha, která měla navozovat dojem existujícího přátelství mezi Československem a Sovětským svazem,“ je psáno na tabulce s tím, že Československo bylo okupovanou zemí a přátelství tak bylo vnucené.

„Jak jsme slíbili, tak jsme umístili tu vysvětlující tabulku. Vysvětluje, že narativ o československo-sovětském přátelství byl pouze dezinformační narativ okupační moci. Jakékoliv tvrzení, že okupant je přítel, je jednoznačně nesmyslné,“ řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti).

„I přes rozpad Sovětského svazu dnes pokračuje Rusko ve stejných kolejích. Jednoznačně proto odsuzujeme válečné zločiny, které dnes páchá Rusko na okupovaných územích Ukrajiny, a proto nastal čas i k proměně tohoto výtvarného díla,“ uvedla rada na tabulce.

Je podle vás úprava pomocí vysvětlující tabulky dostatečná?

celkem hlasů: 687

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 6. června 2024. Anketa je uzavřena.

Ne, dílo by mělo zmizet úplně.427
Ano, takhle to stačí.214
Je mi to jedno.38
Ne, čekám na výraznější úpravu.8

Plastika Moskva-Praha je jedním z míst ve stanici, které odkazuje na přátelství mezi zeměmi. Naproti tomuto reliéfu je pamětní deska, na které se píše o československo-sovětském přátelství. „Tam musí být umístěna (nová) cedulka také, a potom ještě dole na nástupišti jsou další reliéfy se sovětskými symboly a tam ji chceme dát také,“ řekl Hřib. Celkem budou ve stanici tři vysvětlující tabulky.

O další budoucnosti plastiky pak bude rozhodovat město společně s dopravním podnikem a Galerií hlavního města Prahy. Organizace společně chystají výtvarnou soutěž, ze které vzejde nová podoba nápisu.

Stanice na lince B byla pod názvem Moskevská otevřena 2. listopadu 1985, na její podobě se významnou měrou podíleli sovětští inženýři. Nynější jméno Anděl dostala v únoru 1990, plastika kolektivu neznámých autorů v ní ale zůstala i po několika rekonstrukcích stanice.

26. dubna 2024

Autoři: ,