Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
9. září 2010 11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plastika od Ratha přežila na EXPO jen den, rozbila ji uklízečka

David Rath s autorem plastiky Antonínem Mrnkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath s autorem plastiky Antonínem Mrnkou | foto: Středočeský kraj

ŠANGHAJ Velká skleněná plastika jako pocta iluminaci měla prezentovat na Expu 2010 v Šanghaji Středočeský kraj. Čínská uklízečka ji však rozbila na tisíc kousků.

Informaci přinesl server iDnes.cz. Se značným zpožděním o tom informoval až dnes David Rath. "Čínská uklízečka ji srazila na zem a plastika se rozbila. Stalo se to ve chvíli, kdy byl pavilon uzavřený a uklízečky střepy vyhodily. Jestli to byla náhoda nebo záměr, to nevíme, ale už hned ten první den plastika vzbuzovala velký zájem návštěvníků," řekl Rath.

Socha měřila 150 centimetrů, vážila 80 kilogramů a nebyla ulita z formy. I když se historce středočeští zastupitelé zasmáli, autoři díla to cítili jinak. "Když jsem se to dozvěděl, byl jsem z toho úplně hotový, je to věčná škoda. My jsme se na tom tak nadřeli, s takovou pečlivostí jsme to po kouskách balili do letadla, aby se to nerozbilo, platili převoz a nakonec to dopadne takhle," řekl serveru sklář Jiří Pačinek, který dílo společně s tuchoměřickým výtvarníkem Antonínem Manto Mrnkou vytvořil.

Iluminace zobrazující dolování a zpracování stříbra v Kutné Hoře z 15. století je památkou srovnatelnou podle odborníků s fragmentem Dalimilovy kroniky.

Skleněná plastika obřího dolu s lidmi, zvířaty a chrámem sv. Barbory odkazovala na středověkou iluminaci, kterou Rath za miliony vydražil v Londýně.


Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...