Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Platit plomby? To projde stěží

Česko

Zubaři chtějí 400 korun od pacientů i za obyčejné „černé“ výplně. Nevybírali by jen od seniorů a dětí

Návrh stomatologické komory, aby pacienti v produktivním věku platili i za obyčejné plomby, bude hledat podporu politiků těžko. Levice jej odmítá, zdrženliví jsou ovšem i lidovci a ODS.

PRAHA Snaha stomatologické komory vyřadit obyčejné zubní výplně ze zdravotního pojištění nemá mezi hlavními hráči v politice velké zastání. Aby pacienti platili i za základní amalgámové plomby, navrhnou zubaři po volbách. Úspěch bude záležet na složení sněmovny. Před volbami ale největší strany tento návrh podpořit nechtějí.

Určitě by prý nebyl pro stínový ministr zdravotnictví ČSSD, hejtman David Rath. „Mnoho lidí by na to nemělo,“ vysvětlil svůj jednoznačný postoj LN. Předsedu ČSSD návrh stomatologů přímo rozhořčil. „Pánové ve stomatologické komoře by se měli zamyslet sami nad sebou,“ prohlásil Jiří Paroubek. Proti zvyšování spoluúčasti pacientů je dlouhodobě i druhá nejsilnější levicová strana, KSČM.

Lidovci, kteří v dosavadním volebním období měli v oblasti zdravotnictví ve sněmovně rozhodující vliv jazýčku na vahách, také nejsou pro. „Dosud se základní ošetření hradilo ze zdravotního pojištění a myslím, že bychom u toho měli zůstat,“ řekla LN místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. „Pokud bychom to měli vyjmout, muselo by to být velmi dobře zdůvodněné,“ dodala.

Ani ODS se k placení obyčejných plomb „na dřevo“ nestaví nadšeně. Podle poslance ODS Borise Šťastného, který patří mezi zdravotnické experty strany, se o tom dá mluvit až po zavedení komerčního připojištění. Navíc by si podle něj neměli cenu určovat zubaři úplně libovolně. „Je nutné v zákoně definovat standard a nadstandard, vyhláškou určit maximální cenu takových výkonů a současně zreformovat systém zdravotního pojištění, aby se každý pacient mohl připojistit,“ uvedl Šťastný.

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, senátor ODS, se stomatology o placení za obyčejné plomby jednal v roce 2008. Ani on jim ale na tento požadavek nekývl. Řekl sice, že se spoluúčastí u plomb souhlasí, předtím chtěl ale udělat reformy.

Jedinou relevantní stranou, která s vyřazením plomb ze zdravotního pojištění souhlasí, tak je TOP 09. Zpoplatnit některé výkony u zubaře chce hlavně lidem, kteří nechodí na preventivní prohlídky. „Je statisticky prokazatelné, že kvalita chrupu populace je nepřímo úměrná míře zdravotního pojištění na stomatologické zákroky. Nejlepší zuby mají Dánové, kde si platí prakticky všechny zubní zákroky lidé ze svého. A to je Dánsko země s velmi štědrým sociálním systémem,“ uvedl před časem v HN Miroslav Kalousek, 1. místopředseda TOP 09.

Stomatologická komora se snaží svůj návrh zmírnit tím, že by za obyčejné plomby neplatili lidé nad 65 let ani děti do 18 let. „Senioři neměli šanci dostat se ke kvalitním informacím o hygieně a používání moderních hygienických pomůcek, bylo by nešťastné je do toho finančně vtáhnout. Je potřeba zhodnotit i sociální hledisko,“ říká prezident komory Pavel Chrz.

Cenu obyčejné amalgámové plomby by si podle návrhu stanovovali zubní lékaři sami. Podobně, jako se dnes platí u různých zubařů různé částky za nadstandardní výplně. Vliv mají hlavně náklady zubního lékaře, třeba jestli platí drahý nájem, má moderní vybavení a podobně. V placení u zubních lékařů mají přitom pacienti často zmatek. Potvrdil to i nedávný průzkum Transparency International. Řada dotázaných nerozlišovala mezi legálními platbami, doplatky na péči hrazenou z pojištění a úplatky.

***

Pojišťovny proplácejí pouze obyčejné amalgámové plomby

Základní typ amalgámových výplní, který hradí zdravotní pojišťovna, míchá sestra v ordinaci z jednotlivých složek. Za jednu výplň dostane zubař od zdravotní pojišťovny 220 korun. To u průměrné ordinace pokryje náklady na deset minut práce. Ve skutečnosti ale lékař na kvalitní práci potřebuje spíše dvojnásobek.

Amalgámové výplně, které jsou dodávané v kapslích, zdravotní pojišťovny neplatí. Obsah kapslí se smíchá ve strojku. Zubní lékaři je často doporučují, protože je hradí pacient sám, ale také proto, že díky přesnému poměru složek v kapslích mají delší trvanlivost. Cenu si stanovuje ordinace podle svých nákladů a zisku. V průměru mohou stát kolem 400 korun.

Bílé plomby (fotokompozitní) jsou dražší především proto, že jejich vytvoření trvá déle. Výhoda proti amalgámu je hlavně estetická. Zároveň stačí zub méně vrtat. Jsou ale náročnější na zhotovení, nehodí se moc na kazy na zubním krčku u dásně a v některých místech je prakticky nemožné tento typ výplně správně udělat. Ceny se v průměru pohybují od 500 do 2500 korun.

Skloionomerní cementy se používají méně často. Jsou křídově bílé nebo zažloutlé, dobře drží v zubu, ale nehodí se na namáhaná místa ani na rozsáhlé výplně. Stojí podobně jako fotokompozitní.

Zdravotní pojišťovny dají za amalgámové výplně ročně zhruba 1,2 miliardy korun. Vyrobí se jich asi pět milionů ročně a zájem o ně se výrazně nemění. Pokud by si je lidé ve věku 18 až 65 let platili sami, ušetřilo by se podle stomatologické komory až 700 milionů korun ročně.

„Pánové ve stomatologické komoře by se měli zamyslet sami nad sebou,“ rozčílil návrh zubařů předsedu ČSSD Jiřího Paroubka

„Senioři neměli šanci dostat se ke kvalitním informacím o hygieně a používání moderních hygienických pomůcek, bylo by nešťastné je do toho finančně vtáhnout,“ říká prezident komory Pavel Chrz

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...