Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Platy porostou, ale pomaleji

Česko

PRAHA I v letošním roce by se životní úroveň v Česku měla přibližovat zemím Evropské unie. I přes zpomalení ekonomiky v důsledku světové finanční krize by platy v soukromých firmách i ve státní správě měly i nadále růst.

Navíc díky očekávanému výraznému poklesu inflace by se nutně nemusela opakovat situace z konce loňského roku, kdy reálné platy v některých sektorech poklesly. To se ovšem týká jen lidí, kteří i v letošním roce budou mít práci. Již teď je jasné, že jich bude méně než loni...

České firmy a obyvatelé již v loňském roce pocítili první dopady rozvíjející se světové finanční krize. Ta se postupně přelévá právě z finančních trhů do jednotlivých odvětví a promítá se následně ve zpomalení národních ekonomik.

I když se v Evropě oproti Spojeným státům americkým projevuje se zpožděním, již dnes se mnoho evropských zemí ocitlo v silném ekonomickém útlumu. Některé státy starého kontinentu již dokonce postihla recese, tedy jejich hrubý domácí produkt (HDP) se již minimálně dvě čtvrtletí za sebou snížil.

Rozhodující pro růst platů v Česku, zejména v soukromých firmách, bude první čtvrtletí letošního roku. Tehdy se totiž v mnoha firmách chtějí odbory a vedení společností vrátit k vyjednávacímu stolu a rozhodnout, o kolik a zda vůbec platy porostou. Vyjednávání o platech totiž přerušili s tím, že potřebují získat přesnější obrázek ekonomického vývoje v Česku. V poslední době totiž postupně zveřejňované hospodářské ukazatele nabízejí stále černější vizi budoucnosti.

V recesi se již v polovině loňského října ocitly země eurozóny, tedy skupina států používajících jednotnou evropskou měnu euro. Jejich HDP tehdy již podruhé za sebou pokleslo o 0,2 procenta a lví podíl na tom měla velká ekonomika sousedního Německa. To je náš největší zahraniční odběratel, a proto má jeho ekonomická situace velký vliv na prosperitu České republiky.

Vzhledem k tomu, že Německo nyní čelí zřejmě nejhorší hospodářské recesi ve své poválečné historii a v letošním roce odborníci neočekávají zlepšení, budou mít velké problémy i české firmy. Těm se totiž v důsledku poklesu poptávky po zboží a službách v Německu výrazně sníží jejich klíčové zahraniční odbytiště.

Snížení odbytu se negativně odrazí nejen v hospodaření firem, ale následně i v počtu zaměstnanců a jejich platech. Za celý loňský rok by se míra nezaměstnanosti v Česku měla dostat zhruba na 5,5 procenta. V letošním roce odborníci očekávají její zvýšení zhruba o dvě procenta. I přes toto výrazné zhoršení se jedná o mnohem nižší míru nezaměstnanosti, než jakou Česko prožilo v roce 2003, kdy nezaměstnanost po několik měsíců překračovala 10 procent.

Zvýšená nezaměstnanost by však mohla tlumit nároky a vyjednávací sílu odborových svazů při dohadování o růstu platů. Mohly by totiž přistoupit na to, že v době světové krize je výhodné přijmout zmrazení růstu platů či omezení výroby - a udržet si práci.

Pro zachování sociálního smíru se ve svém novoročním projevu vyslovil i prezident republiky Václav Klaus. Zdůraznil v něm nejen potřebu „rozumných zaměstnanců a odborů“, ale i nutnost aktivnějšího hledání nových trhů a příležitostí, kterou mají na starosti podnikatelé a manažeři. Vstřícné postoje k řešení hospodářských problémů projevily například odbory v mladoboleslavské Škodě Auto. Její zaměstnanci přijali nejen několik odstávek, ale na prvních šest měsíců letošního roku i čtyřdenní pracovní týden s náhradu 75 procent průměrné mzdy za pátý, nepracovní den. Mnoho jiných odborových organizací však odmítlo jednání o zmrazení růstu platů. Některé dokonce vypověděly dohodu o sociálním dialogu a další vyhrožují stávkou. To naznačuje, že odborářům dech rozhodně nedochází a že boj o vyšší platy nevzdávají. Podle dosavadních zpráv je také jasné, že v mnoha firmách se již odbory se zaměstnavatelem na růstu platů dohodly, v průměru zhruba o šest procent. Proto by se s největší pravděpodobností měly platy v privátním sektoru zvýšit.

Růst však čeká i zaměstnance veřejného sektoru. Do schváleného rozpočtu České republiky prosadil ministr práce a sociálních věcí dalších 2,7 miliardy korun na jejich platy. Tuto částku Nečas žádal právě na zmírnění dopadů krize. Ve veřejné správě by tak letos mohly nominální platy vzrůst místo průměrných pěti procent o zhruba 6,6 procenta.

Navíc by měla v letošním roce výrazně poklesnout inflace, a to zhruba na 2 procenta z loňských 6,5 procent. Díky tomu by tak měly letos i přes těžkou ekonomickou situaci růst nejen nominální, ale i reálné platy.

***

Rozhodující pro růst platů v Česku, zejména v soukromých firmách, bude první čtvrtletí letošního roku

Ve veřejné správě by letos mohly nominální platy vzrůst místo průměrných pěti procent o zhruba 6,6 procenta

Kdo si polepší v roce 2009

Daně a sociální pojištění * sociální pojištění se lidem snižuje o 1,5 procenta na 6,5 procenta * zaměstnavatel bude za zaměstnance odvádět 25 procent na sociální pojištění, tedy o jedno procento méně než v loňském roce * tím se snižuje takzvaná superhrubá mzda, ze které se počítá daň z přijmu fyzických osob, její sazba zůstává na 15 procentech. Polepší si všichni, více však lidé s větším platem

Nemocenská * první tři dny nemoci budou neplacené, nemocenská nabíhá až 15. den, do té doby platí nemocenskou zaměstnavatel * čím déle je člověk nemocný, tím větší procentuální část platu bude dostávat jako náhradu 15.-30. den 60 procent základu, 31.-60. den 66 procent základu, 61. den a více 72 procent platu * polepší si zejména lidé s vyššími příjmy maximum nemocenské 2008 13 830 korun měs. maximum nemocenské 2009 28 020 korun měs.

Podpora v nezaměstnanosti * od ledna 2009 první dva měsíce 65 procent průměrného čistého výdělku, další dva měsíce 50 procent průměrného čistého výdělku, po zbytek podpory 45 procent * polepší si zejména lidé s vyšším příjmem a ti, kteří si aktivně hledají práci strop pro výplatu 2008 12 250 korun měsíčně strop pro výplatu 2009 13 307 korun měsíčně

Regulační poplatky * vládu ve všech krajích s výjimkou Prahy převzala po podzimních volbách sociální demokracie * ČSSD slíbila, že ve všech nemocnicích, které jsou pod správou kraje, nebudou lidé muset platit regulační poplatky * Středočeský kraj je první, ve kterém toto opatření začalo platit

Mateřská * zvyšuje se horní hranice pro výpočet mateřské, nově ji mohou od 7. týdne pobírat i muži * polepší si zejména ženy, které před nástupem na mateřskou braly více než 25 000 hrubého měsíčně maximum 2008 14 370 korun měsíčně maximum 2009 28 890 korun měsíčně

Autor: