Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plavec chce zdolat horská jezera Bolívie

Česko

PŘEROV Bolivijská horská jezera ležící ve výšce více než 5000 metrů nad mořem hodlá na konci března pokořit přerovský plavec Pavel Poljanský.

Do jižní Ameriky se chce vrátit přesně po roce. Loni v dubnu strávil téměř sedm hodin ve vodě jezera Titicaca v nadmořské výšce 3810 metrů. Letos má v plánu přeplavat nejen ledovcové jezero, ale vyzkoušet na vlastní kůži i tamní solná jezera. „Jako plavec bych chtěl objet svět. Touto expedicí bych chtěl s Latinskou Amerikou skončit, a pokud bude dost peněz, chtěl bych se poté soustředit na Afriku. Postupně bych chtěl sjet všechny kontinenty,“ řekl devětadvacetiletý Pavel Poljanský.

Na bolivijskou expedici se připravuje na přerovském plaveckém stadionu, otužuje se také v tamní řece Bečvě. Denně zdolává až 40 kilometrů na kole.

Plavec se nejprve v Bolívii pokusí přeplavat ledovcové jezero Glacial, které leží v nadmořské výšce 5100 metrů a jeho hloubka dosahuje až 120 metrů. „Poté chci sejít trochu níže a plavat v jezeře Lago Sagrado, které leží 4500 metrů nad mořem. Teplota vody se tam pohybuje mezi dvěma až třemi stupni,“ vypočítal své plány muž, který se považuje za expedičního plavce.

Symbolicky se chce vrátit také na jezero Titicaca, kde si zaplave pětikilometrovou trasu mezi dvěma posvátnými ostrovy. „Titicaca mi hodně vzalo i dalo, je to mezník v mém životě, jak sportovním, tak i osobním,“ svěřil se Poljanský.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!