Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Plynovody, Východ, Romové

Česko

Maďarsko zahajuje předsednictví EU – Spory kolem kroků vlády zastiňují dobré plány v čele Unie

Oficiálně sice už prvního ledna, ale prakticky až dnes přebírá Maďarsko po Belgii předsednictví Evropské rady. V situaci, která připomíná skeptický začátek unijního předsednictví České republiky, byť obavy zbytku Evropy jsou jiného rázu.

BUDAPEŠŤ/PRAHA Až se zítra dopoledne maďarská vláda a členové Evropské komise zvěční na společné fotografii s nádherou zářící budovy budapešťského parlamentu, budou se na ní nepochybně všichni snažit o úsměv. Nejen úsměv, ale i profesionální optimismus nasadí nepochybně i předseda Evropské komise José Manuel Barroso v úvodu společné tiskové konference s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Pak však skončí úvodní prohlášení a začnou padat stejně nepříjemné otázky, jako se objevovaly v minulých dnech snad ve všech evropských médiích. Hrozí Maďarsku „putinizace“? Zavedla vláda novým tiskovým zákonem faktickou cenzuru? Proč Maďarsko trestá daněmi zahraniční investory?...

Za mnoho, mnoho posledních let by člověk marně hledal případ, kdy mělo předsednictví nějaké země tak bouřlivou „předehru“. Bouřlivou do té míry, že například visegrádské země přehodnocují své velkolepé plány, které měly s maďarským a na něj navazujícím polským předsednictvím. „Nadšení je pryč. Teď se budeme snažit maďarský půlrok nějak přemostit,“ uvedl nejmenovaný středoevropský diplomat. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg hovoří otevřeně o tom, že maďarské předsednictví se přijetím nového tiskového zákona, fakticky zavádějícího možnost cenzury, ještě před svým začátkem zdiskreditovalo.

Německá diplomacie dokonce vznesla požadavek, aby Maďarsko nevyjednávalo za EU s východoevropskými zeměmi o demokratických principech, svobodě tisku zvláště.

Dobrý program Takový, po pravdě řečeno v posledních měsících už spíše očekávaný než nečekaný, začátek maďarského předsednictví je velká škoda. Zvláště právě pro střední Evropu, jejíž zájmy Budapešť v programu předsednictví výrazně zohlednila. Všechna hlavní témata mimo běžnou agendu, diktovanou okolnostmi, jako je například krize eura, jsou totiž vyloženě středoevropská. Energetická bezpečnost a propojení plynovodů a ropovodů ve směru sever-jih či Východní partnerství, jehož druhý summit pořádá Maďarsko na zámku Gödölö, který si zamilovala v Maďarsku zbožňovaná předposlední rakousko-uherská císařovna Sisi. Stejně tak je pro Česko a další středoevropské země důležité, že Budapešť chce na evropské téma povýšit romskou problematiku. Otázkou však je, co z toho všeho nakonec zbude. „Ještě nejsme ani na začátku,“ uklidňují maďarští diplomaté, zřejmě neznalí úsloví „jak na Nový rok, tak po celý rok“, v tomto případě půlrok maďarského předsednictví.

Autor: