Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Plynovou válku teď zažívá Polsko

Česko

VARŠAVA Dohody jsou podepsány, plynová válka měla před více než týdnem skončit. Ne tak pro Poláky. K našim severním sousedům totiž část plynu opět neteče. Důvod? Rozpory, které mezi sebou mají ukrajinští politici. Právě z těchto důvodů se včera na jednání do Polska vypravil český premiér Mirek Topolánek. O nejnovějších problémech týkajících se plynu, ale i o vytvoření takzvaného Východního partnerství debatoval s polským prezidentem Lechem Kaczynským a ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem. Topolánek po skončení jednání řekl, že „kyvadlová diplomacie vedla ke krátkodobému úspěchu. Krize v žádném případě není zažehnána.“

Poláci potvrdili, že měli problémy již na začátku týdne. „Za posledních 24 hodin tvořily ruské dodávky přes Drozdoviči na polsko-ukrajinské hranici sedm milionů kubickým metrů,“ informovala v pondělí Joanna Zakrzewska, mluvčí polské plynárenské společnosti PGNiG. Přitom by to mělo být čtrnáct milionů kubických metrů. „Znamená to, že společnost RosUkrEnergo neplní své závazky,“ dodala. Podle mluvčí proudilo do země pouhých 50 procent dohodnutých dodávek z Ruska i celý minulý týden. Situaci včera komentoval i ruský list Kommersant. Podle něj je situace pro Poláky nyní ještě horší než během ukrajinskoruského konfliktu, kdy k plnému pokrytí spotřeby chybělo jen několik procent. Švýcarská společnost RosUkrEnergo, kterou z poloviny vlastní ruský koncern prostředníkem v dodávkách plynu mezi Ruskem a Ukrajinou. Poté, co byly uzavřeny dohody mezi Kyjevem a Moskvou, byla odstavena ze hry.

Proč tedy mají Poláci málo plynu? Podle jedné z verzí ukrajinská strana firmu odstavila od přístupu k zásobníkům plynu, takže RosUkrEnergo nemůže plnit své závazky vůči západním odběratelům, tedy i vůči Polsku. Existuje ale i druhá varianta, a sice ta, že se tímto způsobem mstí sami Rusové, protože se Poláci v plynové válce postavili na stranu Kyjeva. „Gazprom ujišťuje, že nejde o mstu, ale Maďarsko a Rumunsko, které také mají kontrakty s bývalým prostředníkem v dodávkách plynu na Ukrajinu, dostávají plyn v plném objemu,“ citovala agentura ČTK z ruského Kommersantu.

O autorovi| Tereza Šupová, zvláštní zpravodajka LN v Polsku

Autor: