Děkan Jiří Pospíšil už propustil 41 ze 180 zaměstnanců plzeňské právnické fakulty.
Dalším 20 výrazně snížil plat. PRAHA/PLZEŇ Předseda akademického senátu plzeňské právnické fakulty Daniel Telecký se rozhodl, že školu jen tak neopustí.
„Právě s ním máme největší problémy,“ stěžuje si děkan Jiří Pospíšil. Telecký totiž odmítl podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru a vzhledem k tomu, že je dlouhodobě nemocný, nemohla mu fakulta dát ani výpověď. „Zákoník práce je tak postaven, nemohu s tím nic dělat,“ říká Pospíšil.
Telecký patří mezi příznivce bývalého vedení fakulty a také do skupiny šesti lidí, o kterých se mluvilo jako o žhavých adeptech na odebrání titulu Ph. D. Právě s těmi, kteří „nepřispívali k dobrému jménu školy“, se přitom chtěl Pospíšil rozloučit co nejdříve.
Pospíšil však Teleckého nemůže propustit kvůli jeho podivnému studiu. „Výpověď by dostal pro nadbytečnost,“ říká děkan. „Finanční právo, které učí, umíme zajistit s menším počtem vyučujících.“
Právě Telecký je také jedním ze tří vyvolených, kteří viděli rigorózní práci expremiéra Stanislava Grosse. V knihovně není a Gross ji odmítl komukoliv dalšímu ukázat. Telecký mu dělal oponenta, u Grossovy rigorózní zkoušky byl kromě něj přítomen ještě bývalý proděkan Milan Kindl a psycholog Pavel Prunner.
Má odejít, ale je v týmu děkana Situaci ještě zhoršuje fakt, že se Telecký z titulu své funkce předsedy akademického senátu stal jedním z nejbližších Pospíšilových spolupracovníků – je členem kolegia děkana. „Tento týden byl na poradě kolegia,“ říká Pospíšil. „Nechci říkat, že je nemocný jen účelově. Asi má vycházky.“
Přítomnost Teleckého v týmu děkana nesou nelibě někteří studenti. Člen akademického senátu student Martin Marek si kvůli tomu nedávno povzdechl: „Jiří Pospíšil mě do určité míry zklamal. Čekal jsem, že se s problémy fakulty vypořádá razantněji.“ Soudci Pospíšilovi rozumějí Na výpověď zatím nereagoval Jan Suchý z katedry finančního práva, který má společnou advokátní kancelář s bývalým proděkanem Milanem Kindlem. Nereagoval ani bývalý vysoce postavený policista Jan Brázda, který pracuje na katedře forenzních disciplín.
Pospíšil si naopak pochvaluje, že „noblesně“ se s fakultou rozloučil další Kindlův partner z advokátní kanceláře Ondřej David, po dohodě s Pospíšilem odešel také učitel katedry občanského práva Jan Kavka. Všichni zmínění patří mezi lidi, v jejichž doktorandském studiu našla komise rektora vážná pochybení.
Kvůli výpovědi, kterou dostal koncem loňského října, se s fakultou soudí bývalý děkan a jeden z aktérů plagiátorského skandálu Jaroslav Zachariáš. Nevyučuje sice, škola ho ale musí stále platit.
Děkan Pospíšil omezuje počet zaměstnanců nejen kvůli dobrému jménu školy, ale také kvůli penězům. Fakulta, jejíž roční rozpočet byl loni zhruba 60 milionů korun, dostane letos o 15 milionů méně. Škola se proto už rozloučila se 41 zaměstnanci. S dalšími 20 lidmi se Pospíšil dohodl, že místo polovičního úvazku s platem asi 15 000 korun měsíčně budou mít dohodu o provedení práce s příjmem 6000 korun měsíčně. „Jde většinou o soudce nebo advokáty,“ říká Pospíšil. „Chápou, že za jeden seminář nemohou brát poloviční plat.“