Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Po euforii Němci zase střízliví

Další překvapení na fotbalovém MS v Jižní Africe * O výhře Srbska rozhodl rychlý gól po vyloučení Kloseho

PORT ELIZABETH / PRAHA Možná by studenti šli včera odpoledne v Německu raději do školy a pracovníci řady firem zase odmítli fotbalovou dovolenou, kterou jim zaměstnavatelé dobrovolně dopřáli.

Po úvodním vysoké výhře nad Austrálií si všichni v zemi jednoho z favoritů mistrovství světa mysleli, že budou sledovat další vítězný program z Jižní Afriky – tentokrát se Srbskem.

Nakonec zhlédli podívanou podle zcela jiného scénáře. Srbsko připravilo Německu nečekanou porážku 0:1. Euforie se najednou změnila v kocovinu, ze suverénní jízdy turnajem se stává drama. Tým Joachima Löwa bude muset o postup ze základní skupiny bojovat až ve středu proti Ghaně. „Nezlomí nás to, stále držíme svůj osud ve vlastních rukách,“ zůstal německý kouč pozitivně naladěný, i když po prohře Španělska se Švýcarskem se jeho svěřenci postarali o druhý nejvíc překvapivý výsledek šampionátu.

Špatný den měl i Podolski Nejméně příjemné vzpomínky bude mít na zápas hraný na stadionu v Port Elizabeth útočník Miroslav Klose. Mohl vstřelit svůj padesátý gól za reprezentaci, místo toho se předvedl v horším světle. Hřiště opustil po druhé žluté kartě už v 37. minutě. „Fotbal je kontaktní sport a jeden z faktorů rozhodování by mělo být to, zda v tom hrála roli zloba a úmysl,“ vyčítal vyloučený hráč rozhodčímu přísný metr.

Po Kloseho vyloučení přišla rychle další rána. Než se stačili Němci probrat, nabrali rozhodující ztrátu. Na konci srbského protiútoku vyhrál Nikola Žigič hlavičkový souboj, přes dva metry vysoký „srbský Koller“ naservíroval míč volnému Milanu Jovanovičovi, který měl dost času si ho zpracovat a trefit se do sítě.

Až potom nabralo Německo částečně zpět svoje sebevědomí. Khadireho pokus se před přestávkou od břevna odrazil před branku.

Kromě Kloseho ale neměl svůj den ani další německý útočník. Lukas Podolski se objevil hned dvakrát ve velmi slibné pozici, ale neuspěl. Střeleckou smůlu chtěl zlomit za každou cenu. Šanci dostal také po nejkritičtějším momentu před srbskou brankou.

Obránce Vidič nechtěně ukázal, že Srbové jsou i dobří basketbalisté, když se po letícím míči natáhl rukou. Stejný zkrat předvedl na šampionátu také Kuzmanovič o víkendu proti Ghaně. V obou případech následovala penalta.

Včera ale nepřišel gól. Podolski zahrál pokutový kop přímo do padajícího brankáře Stojkoviče. „Je většinou přesvědčivým střelcem. Dnes se mu to nepovedlo,“ komentoval Löw selhání Podolského.

I po zahozené penaltě zbývalo ještě půlhodiny do konce zápasu, ale výraznější příležitosti měl ve zbytku času už jen vedoucí tým – Jovanovič trefil tyč, Žigič hlavičkoval balon do břevna.

Na konci si mohli statistici poznamenat výrazný zápis. Srbsko porazilo Německo poprvé po 37 letech, kdy ještě pod hlavičkou Jugoslávie zvítězilo v Mnichově. „Pro všechny lidi u nás doma je to důležitý výsledek,“ jásal trenér Radomir Antič.

***

VYLOUČENÍ NA MS * Nicolás Lodeiro (Uruguay) Francie - Uruguay 0:0 čas: 81. minuta jak vyloučení ovlivnilo zápas? Střídající Lodeiro si mohl oddechnout. Uruguay se bez potíží ubránila i v deseti. * Tim Cahill (Austrálie) Německo - Austrálie 4:0 čas: 56. minuta jak vyloučení ovlivnilo zápas? Němci měli už dřív utkání pod kontrolou, proti oslabenému soupeři vedení zvýraznili. * Abdal Kádir Ghizzal (Alžírsko) Slovinsko - Alžírsko 1:0 čas: 73. minuta jak vyloučení ovlivnilo zápas? Nijak zvlášť. Alžířané sice v oslabení inkasovali, ale kvůli chybě brankáře. * Aleksandar Lukovič (Srbsko) Srbsko - Ghana 1:0 čas: 74. minuta jak vyloučení ovlivnilo zápas? Srbové prohráli kvůli jinému zkratu. Gyan proměnil penaltu po hloupé ruce Kuzmanoviče. * Itumeleng Khune (JAR) Jihoafrická rep. - Uruguay 0:3 čas: 76. minuta jak vyloučení ovlivnilo zápas? První vyloučený brankář na šampionátu škrtl o kopačku Suaréze. Z penalty Uruguayci zvýšili na 2:0 a definitivně zlomili odpor soupeře. * Sani Kaita (Nigérie) Řecko - Nigérie 2:1 čas: 33. minuta jak vyloučení ovlivnilo zápas? Zásadně. Do té doby Nigérie zápas ovládala a také vedla, zkrat Kaity zapříčinil obrat, který Řekové dovršili dvěma góly v druhé půli. * Miroslav Klose (Německo) Chorvatsko - Německo 1:0 čas: 37. minuta jak vyloučení ovlivnilo zápas? Hned po odchodu klíčového útočníka Němci inkasovali, ve zbytku zápasu byli lepší. Jenže jen nastřelili břevno a zahodili penaltu.