Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po hlasování o důvěře slibuje toleranci

Česko

  15:37
PRAHA - Šéf opoziční ČSSD to opět zkouší. Jiří Paroubek vyzval premiéra Mirka Topolánka z ODS, aby požádal sněmovnu o vyslovení důvěry pro svou vládu. Zdůvodnil to spory uvnitř koaličních stran i mezi nimi a také tím, že se kabinetu v poslední době nepodařilo ve sněmovně prosadit několik klíčových návrhů.

V popředí premiér Mirek Topolánek, v pozadí šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek foto: ČTK

"Situace je 'krizová' a není vůbec jasné, zda má vláda ve sněmovně ještě většinu," řekl Paroubek. Vláda je podle něho od počátku nelegitimní. Šéf ČSSD argumentoval tím, že bývalí poslanci ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák umožnili její vznik.

Paroubek také připomněl Kubiceho zprávu. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice v ní tvrdil, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů.

Uvozovky dolníSituace je 'krizová' a není vůbec jasné, zda má vláda ve sněmovně ještě většinuUvozovky horní

Kubice také upozorňoval na údajné prorůstání organizovaného zločinu do vládních struktur. Zpráva pronikla těsně před volbami na veřejnost, podle ČSSD vinou ODS, která volby pak těsně vyhrála.

Přes tuto výzvu ale Paroubek už poněkolikáté vybídl vládu, ke společnému jednání o podmínkách, za kterých ji bude opoziční ČSSD tolerovat v době českého předsednictví EU.

ČSSD svou toleranci podmiňuje urychleným schválením lisabonské smlouvy o novém uspořádání EU, shodou na prioritách předsednictví, pozastavením smluv o stavbě amerického radaru v Brdech a jejich odložením na dobu po předsednictví a uzákoněním zákazu privatizace zdravotnických zařízení.

Sociální demokraté jsou prý také připraveni uskutečnit ve sněmovně takzvané párování chybějících koaličních poslanců. Začnou s ním prý okamžitě poté, až koalice ustoupí od úmyslu rozšířit počet místopředsedů sněmovny na šest a přestane s úvahami o omezení kontrolní funkce opozice ve výborech sněmovny.

Párování podle Paroubka není dáno zákonem, ale je to pouze dohoda mezi stranami. Tvrdil, že v letech 1992 až 1996 bylo v parlamentě neznámým pojmem.
Autor: