Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Karpovovi zdolala Češka i Korčného

Česko

Opona se zvedla a publikum nezatleskalo. Psst - probíhá druhý ročník šachové exhibice Sněženky a Machři. Do hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních nemíří davy fanoušků, ale opravdoví labužníci.

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ Souboj ostřílených šachových veteránů s talentovanými hráčkami. Velmistryněmi, pro které sicilská rozhodně neznamená chutnou pečeni. Takový je duel v Mariánských Lázních. Šachový svátek.

„A je to za mnou,“ oddechla si nejlepší česká šachistka Jana Jacková poté, když se v úvodním kole zvedla od stolku se šachovnicí. Nyní už se může pyšnit triumfem nad dalším velikánem hry na čtyřiašedesáti polích. Při loňské premiéře exhibice se postarala o senzaci, když smetla bývalého mistra světa Anatolije Karpova, nyní porazila i jednoho z jeho velkých soupeřů Viktora Korčného.

Osmasedmdesátiletý ruský velmistr, který od roku 1976 žije ve Švýcarsku, podlehl o půl století mladší Jackové po 34 tazích.

„Byl to pro mě zážitek, šanci utkat se s panem Korčným přece nemám každý den. Ano, už je to starší pán, ale pořád hraje skvěle a tohle vítězství si velmi považuji,“ pravila šachistka z Hodonína.

Loňskému vítězství nad tehdy sedmapadesátiletým Karpovem však přikládá větší význam. „Byla to pěkná partie. Navíc Karpov byl v letech 1975 až 1985 mistrem světa, zatímco Korčnoj dvakrát přímo bojoval o titul, ale nikdy nevyhrál. Porazit Karpova byl větší zážitek, navíc mě hřál způsob, jakým mi to vyšlo,“ připomněla, že Karpova zdolala po 22 tazích.

Tým Machrů tvoří kromě Korčného další legendy - Nizozemec Jan Timman, Němec Robert Hübner a český velmistr Vlastimil Hort. V týmu Sněženek jsou vedle Jackové ještě Anna Muzyčuková ze Slovinska, Kateryna Lahnová z Ukrajiny a druhá hráčka světového žebříčku Humpy Koneruová z Indie.

Spasského napomínali rozhodčí Na kolik takový podnik přišel?

„Celkový rozpočet je dva a půl milionu korun, z čehož jsou podstatnou částí honoráře legend,“ povídal hlavní organizátor Pavel Matocha z Pražské šachové společnosti.

Hráči se soustředí nad šachovnicemi v jedné místnosti, kde panuje klid. Zato vedle je rušněji - u velké šachovnice komentuje partie další velikán Boris Spasskij, mistr světa z let 1969-1972. Muž, který v 70. letech odešel z tehdejšího Sovětského svazu do Francie, partie velmi prožívá.

„Komentuje tak emotivně, že už několikrát přišel od vedle někdo z rozhodčích s prosbou, aby se ztišil,“ líčil Matocha.

Spasskij je známý i tím, že v roce 1968, již po okupaci Československa vojsky Sovětského svazu, na šachové olympiádě družstev v Luganu vyjádřil československým šachistům podporu. „Ano, všem jsem tehdy podal ruku a řekl jim, že okupace vaší země je pro mě velkou tragédií,“ vzpomněl v Mariánských Lázních.

Jaký je o exhibici divácký zájem? Denně naslouchá Spasskému a dalším komentátorům na šedesát příznivců. „Na našich stránkách www.praguechess.cz sleduje partie pět tisíc lidí a přímý přenos přebírá i nejnavštěvovanější šachový web na světě www.chessbase.com. Ten den co den navštíví dvě stě tisíc lidí,“ přiblížil Matocha.

V úterý vedly Sněženky nad Machry i zásluhou Jany Jackové 9,5:6,5 bodu. Včera v podvečer vstoupila exhibice do druhého poločasu, vítězný tým bude známý v sobotu.

Autor: