Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po Liškově rezignaci kvůli eurovolbám povede Zelené Drápalová

Zprávy z EU

  17:53
PRAHA - Stranu zelených od neděle vede první místopředsedkyně Jana Drápalová. Na republikové radě strany v neděli oznámil svou rezignaci dosavadní předseda Ondřej Liška, který se rozhodl odstoupit po neúspěšných volbách do Evropského parlamentu. Do sedmičlenného předsednictva nově místo Lišky nastoupil podnikatel a IT expert Michal Berg.

Jana Drápalová foto: SZReprofoto

Drápalová řekla, že chce stranu především připravit na podzimní senátní a komunální volby. Na konci listopadu by si strana měla vybrat nového předsedu.

Liška chce zůstat řadovým členem a působit především v brněnské organizaci. "Můj odchod neznamená, že by se mě zelení zbavili," řekl novinářům Liška, který si nyní chce hlavně odpočinout. Chce také dokončit dvě rozepsané knihy. Dodal, že politikou se nikdy neživil, proto bude i nadále vykonávat své civilní zaměstnání.

ČTĚTE VÍCE:

Liška svou rezignaci oznámil už po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu. Oproti posledním eurovolbám si sice zelení polepšili, ale se ziskem 3,77 procenta hlasů zůstali bez mandátu. Liška uvedl, že výsledek považuje za nedostatečný, a proto končí.

Šestatřicetiletý Liška vedl zelené od konce roku 2009, od té doby svou funkci několikrát obhájil. Do Sněmovny se však strana s Liškou v čele nikdy neprobojovala.

Autoři: ,